Koření na humus? Jedině zatar!

Koření na humus? Jedině zatar!

Koření na humus? Jedině zatar!

Pečlivě střeženě složení koření zemí Blízkého Východu a úctu k jeho účinkům poměrně přesně vystihuje paštúnské přísloví: „Ten, kdo má olivový olej a zatar, nikdy nepozná, co je hlad a nemoc.

Směs je populární v arabských zemích, severní Africe, v Jordánsku, Libanonu, Sýrii a v Turecku. Přesný poměr, recept a příprava se často uchovávají a dědí jako přísně rodinné tajemství. Jeho složení je velmi pestré, najdeme v něm oregano, bazalku, tymián, saturejku, majoránku, levandulový květ, sušené plody škumpy ovocné (škumpa se dá nahradit octem nebo kyselinou citrónovou, nejlépe však citrónovou šťávou) a sůl. To vše se rozmixuje na prášek a přidá se pražené sezamové semínko. Poměr a složení směsi je různé a záleží na zvyklostech rodiny či regionu. Používá se i další koření (koriandr, obyčejný kmín, římský kmín, fenykl, kopr, petržel, celer, libeček, černý pepř, červená paprika, dokonce kardamon a skořice nebo pražená pšenice či jiná obilovina).

Koření na humus? Jedině zatar!

Koření na humus? Jedině zatar!

Zatar se v receptech objevuje jako koření pod maso, do zeleninových salátů, na ochucení jogurtu, tvarohu či sýru, nebo jen tak na pečivo, do pomazánek, dipů, na pizzu, těstoviny, vaječné pokrmy, ale hlavně na libanonský národní pokrm – hummus.

Tymián je v kořenité směsi zastoupen největším podílem. , přestože ve světě biblické botaniky neobstál, neboť jej Talmudští mudrci zavrhli jako „falešný“ yzop, Postupem staletí se však tymián stejně probojoval na post lidového léčiva.

Odvar se používá k léčbě trávicích  a dýchacích obtíží odstranění otoků, zácpě a srdečním onemocněním. Drcenými suchými listy se potírají dásně, neboť tymiánová silice působí jako antibakteriální dezinfekce, a dokonce  dodnes někteří izraelští domorodci dodnes věří, že snědená snítka tymiánu je ochrání jako protijed proti hadímu uštknutí. Rovněž v arabských oblastech muži nedají na tymián dopustit, prý zatar posiluje mužnost. A nakonec proč účinkům tymiánu a zataru nevěřit. Osvěžující šálek svěží chuti ze všech ingrediencí zataru podle východní tradiční medicíny zažene únavu. Vždyť bylinkový čaj nikomu neuškodí.

Foto: pixabay.com, yogurtland.com a farm9.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*