Projekt asijských architektů se zařadil mezi nejzajímavější ekologické stavby světa. Fish house neboli rybí dům, jak jej tvůrci nazvali je exotickou rezidencí z dílny originálních architektů Guz Architects a byla postaven v Singapuru. Hlavní myšlenkou projektanta bylo spojení domu s přírodou a okolní krajinou.
Rybí dům je ve stylu „moderního tropického bungalovu“, který je však dokonale včleněn do prostředí mořského pobřeží. Nejenže z každého koutu dýchá závan luxusu, ale autoři domu mysleli i na ekologii. Stavba totiž využívá větrnou i solární energii a o zeleň uvnitř, ale i okolo není nouze. Architektura domu a přilehlé otevřené prostory podporují přirozenou ventilaci, celoplošná okna umožňují ničím nerušený výhled na moře.
Odpočinková zóna v suterénu je pravý ráj pro oko i duši. Čelní stranu místnosti vyplňuje velká skleněná plocha z akrylového skla s výhledem do bazénu. Voda dům obklopuje z celé jedné strany, a přesto bazén nepůsobí vůbec fádně. Část bazénu vzdáleně připomíná šnečí ulitu, v jejímž středu autoři nechali vyniknout další kousek přírody v podobě ostrůvků se stromy.
Nejzajímavější pohled na dům je od vstupní cesty, odkud je vidět jen nenápadný zelený kopec. Oblá střecha se sklání až k zemi, celá porostlá nízkým trávníkem, který obyvatelé domu využívají ke slunění a relaxu.
Zvlněná střecha, která má evokovat mořskou hladinu, není jen promyšleným architektonickým prvkem, ale i také jakousi „energetickou základnou“ celého domu. Právě na ní autoři umístili tenké ohebné fotovoltaické panely a ohřívače teplé vody. Solární panely nepůsobí na domě rušivě, naopak, jsou zcela přirozenou součástí exteriéru, architekti nechali část z nich dokonce přečnívat přes střechu.
Struktura, materiály a technologie umožnily bezbariérový přístup po celém domě i venku. „Myšlenku propojit vnitřní prostor se zahradou a mořem vznikla jako symbol integrace a zachování okolního prostředí,“ tvrdí projektanti. Krásu domu podtrhují prosklené stěny, které umožňují zajímavý výhled, ale i maximum denního světla, jehož využití ušetří nemalé množství elektrické energie.
Foto: socialdesignmagazine.com
Leave a Reply