Upečte si tradiční švédské vánoční cukroví

svedske vanocni pecivo
Švédské vánoční pečivo

 K vánočním tradicím ve Švédsku patří více než kdekoli na světě oslava svátku Svaté Lucie, která připadá na 13. prosinec. Mladé dívky se už od nepaměti oblékaly do bílých splývavých šatů a na hlavu si dávaly věnec s hořícími svíčkami.  Při večeři obsluhovaly u stolu své rodiče, aby jim tak vyjádřily dík za jejich pozornost a péči. Později –  při tradičních večerních procesích –  malé děti oblečené v kostýmech (chlapci jako hvězdičkoví) zpívají písně, aby uvedly začínající vánoční období.  Nakonec si všichni pochutnají na Lussekatter, cukroví ve tvaru ležaté osmičky, které se peče speciálně k této příležitosti.

 svedske vanocni pernickyCukroví pro vánoční stůl „Kringlor“

 Ingredience: 1 hrnek (220g) másla, pokojové teploty, 1 hrnek jemného krystalového cukru, 2 natvrdo uvařená vejce, pouze žloutky, 1 bílek, 1 žloutek, 1 celé vejce navíc, 1/4 lžičky soli, 3 hrnky polohrubé mouky, 1/3 hrnku perlového cukru na dekoraci

 Příprava:

Potřebujeme tři plechy 30 cm x 38 cm vyložené papírem na pečení (nebo se peče postupně). Nejdříve si dáme předehřát troubu na 180°C. Našleháme máslo s cukrem do lehka a světle žluta. Přidáme natvrdo uvařené žloutky, syrový žloutek, celé vejce a sůl. Při střední rychlosti šlehače vše opět našleháme. Zamícháme mouku a dobře ušleháme do hladka. Z těsta vyválíme kuličky o velikosti asi 2.5 cm a přikryjeme je potravinářskou fólií, aby než zpracujeme těsto neosychalo. Potom každou kuličku rozválíme do rolky 15 cm dlouhé a z ní vytvoříme osmičku. Dáme pozor, abychom konce dobře přitiskli. Hotové osmičky poskládáme na plechy, asi 3 cm od sebe, potřeme je trochu našlehaným zbylým bílkem a navrch posypeme perlovým cukrem.

Podle legendy katolická mučednice se Svatá Lucie narodila ve čtvrtém století našeho letopočtu do nóbl rodiny na Sicílii. Přes tehdy zakázanou křesťanskou víru zůstala věřící. Poskytujíc jídlo chudým katolíkům při svých cestách si svítila pomocí věnce se svícemi na hlavě, aby viděla na cestu do podzemí, kam se chudí uchylovali. Odmítnutý její nápadník ji ohlásil katolickým úředníkům, kteří ji odsoudili ke smrti upálením. Lucie zázračně přežila plameny, ale nakonec byla zabita mečem.

Svátek sv. Lucie se oslavuje 13. prosince v Itálii a ve Skandinávii, ale nejvíce milována je ve Švédsku, kde světlo je vítané během nejtmavších dnů roce. V mnoha rodinách to je nejstarší dcera, jež se obléká v bílou róbu, červenou šerpu a věnec na hlavě s elektrickými svícemi, aby obsloužila své rodiče snídaní v posteli.

 

Foto: visitsweden.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*