Christmas pudding – klasika britských Vánoc

Christmas pudding - klasika britských Vánoc

Christmas pudding - klasika britských VánocTradičním vánočním jídlem je ve Velké Británii puding (christmas pudding), na kterém si  od nepaměti pochutnávaly mlsné jazýčky anglických panovníků i chudáků z londýnského předměstí. Recept se dědí z pokolení na pokolení a nezřídka bývá střežen jako rodinné stříbro.

Již v poledne se celá rodina sejde u vánočního stolu, kde si pochutná na nadívaném krocanovi se švestkovým pudingem. Pečeného krocana krájí pán domu pod trsy jmelí a cesmínových větviček.Tento puding patří mezi tradiční anglické pokrmy; je to jakási speciální směs oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citronu a samozřejmě švestek. Ke všemu se přidá sherry nebo tmavé pivo a vaří se ve vodní koupeli. Před podáváním se polévá koňakem a alkohol se pro větší efekt zapaluje.

Christmas pudding neboli Plum pudding, je velice tradiční pokrm každých anglosaských vánoc. Sytý dezert ze sušeného ovoce, oříšků, loje, cukru a melasy vydrží při dobrém uskladnění rok i déle.

Christmas pudding – klasika britských Vánoc
Anglický „pudding“ nemá nic společného s českým pudinkem. Na ostrovech je „pudding“ prakticky všechno, co má charakteristický tvar formy, do níž se lije těsto. Další zvláštností z anglických pudinků je například „skvrnitý“ puding s rybízem a rozinkami nebo syllabub, což je středověký pokrm z dvojitého krému, bílého vína a citrónové šťávy. K vánočnímu obědu patří ve Velké Británii neodmyslitelně také flambovaný koňak a horký punč.

 

Foto: Pbase.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*