Která růže na světě je nejstarší?

Která růže na světě je nejstarší?

Která růže na světě je nejstarší? tři sta let se na jižním úpatí balkánských hor opakuje stejný obraz: sběr růžových květů. Z údolí Kazanlak v Bulharsku se line opojná vůně. Zbývá pár hodin a vypaří se v poledním slunci.

 

Objev Peršanů převrátil historii kosmetiky

Nejstarší starověkou hybridní růží je růže damascénská. Vznikla křížením růže galské (divoké odrůdy původem z Kavkazu) a plané růže fénické bud ‚v oblasti turecké Anatolie, nebo Severní Persie. Do Evropy byla přivezena křižáky, vracejícími se z Kashanu v Persii přes Damašek do Evropy asi v roce 1254. Zřejmě proto se stali Peršané objeviteli výroby růžové vody, kteří ji využívali téměř jako univerzální lék, ale i v kulinářství.

Která růže na světě je nejstarší?Proces výroby byl velmi jednoduchý. Odborné prameny se zmiňují o zahřívání okvětních lístků růží ve vodě a jejich následném sbírání z vodní hladiny. Jde však pravděpodobně o mystifikaci v historické i technické rovině, neboť k výrobě růžové vody a silice došlo reálně až koncem 7. st. v Persii metodou destilace. Tehdy nastalo zlaté období užívání růžové vody, trvající několik století. Po pádu Byzance se spolu s tureckou expanzí dostává pěstování růže do oblasti dnešního Bulharska. Zde na jižních svazích hor v oblasti Kazanlak a Karlova vzniká dnes už slavné Růžové Údolí. Růžové květy se sklízí za úsvitu, potom růžové pupeny putují do „růžové varny“, kde se z nich získává růžová silice a růžová voda. Produkty, oceňované nejen v parfumerii, ale i jako léčebné prostředky.

 

rosa_damasc_ilustrac
Ze 100 kg růžových okvětních lístků lze získat 10 g růžového oleje (0.01%). Následnou redestilací vedlejšího produktu tj. růžové vody lze výtěžek oleje až ztrojnásobit, takže přibližně z 3000 až 5000 kg čerstvých růžových květů je získán 1kg růžového oleje. Růžový olej stářím zraje a získává jemnější aroma.

Růžová voda je vodní destilát) z čerstvých lupenů růže damascénské. Obsahuje těkavé a vonné látky z růží, které jsou rozpustné ve vodě. Pro své výrazné antibakteriální účinky se růžová voda nemusí stabilizovat žádnými konzervačními látkami, přesto, že je to čistý vodný roztok bez alkoholu. Růžová voda je excelentní hypoalergenní pleťová voda s čistícím a tonizujícím účinkem na všechny typy pleti. Udržuje pH pokožky, stimuluje regenerační procesy, má protizánětlivé účinky při akné a nadměrném slunění. Zachovává hladkou a elastickou pokožku. Její uklidňující vlastnosti jsou využitelné i při očních lázních na „unavené oči“ a ochablá víčka. Je vhodná i na kosmetickou masáž pleti.

Foto: circulating-oils-library.com

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*