Pobaltí – Litva, Lotyšsko a Estonsko

O ideální dovolené má každý z nás  rozdílnou představu. Někdo vyhledává úplný klid bez jakýchkoliv rušivých náznaků civilizace, jiný se vyžívá v aktivitách, na které nemá jindy čas. Výběr z obou možností nabízí  doposud málo navštěvované  přímořské státy severovýchodní Evropy: Litva, Lotyšsko a Estonsko.

 

 

Každá ze zemí vás nadchne neopakovatelným půvabem severské přírody, ale i překrásnými městy s bohatou historií a kulturními památkami. A právě pro tuto charakteristiku jsou tyto země velice hojně navštěvovány turisty ze západních zemí. Vydejte se s námi poznat krásu malebného pobřeží Baltského moře, hřmící vodopády, překrásná jezera plná ryb, parky a přírodní rezervace se vzácnou faunou a florou. Pobaltí je pravé místo pro cykloturistiku, agroturistiku i pěší turistiku, vodní sporty, rybolov  i pro relaxaci na písečných plážích s bílým pískem a v průzračně čisté mořské vodě .

Lotyšsko

Země plná jezer a lesů návštěvníkům nabízí výlety do přírody i možnosti kulturního vyžití či odpočinek v parcích.  V údolí řeky Gauji žijí bobři, losi, mořské vlaštovky a velké množství vysoké zvěře. Stejnojmenná řeka je vyhledávanou oblastí vodáků a rybářů. Nejnavštěvovanější je hlavní město Riga, které letos v srpnu oslavilo již  811 let od svého založení. V okolí můžete objevit jeskyně s léčivými prameny,  výlet  lanovkou spojit s vyhlídkou do údolí, vyšplhat na biskupský hrad Turaidu  a navštívit zajímavé město Siguldu.

Nedaleko Rigy  se nachází nejkrásnější lotyšská pláž jako součást  velice krásného přímořského lázeňského města Jurmala, proslulého  léčebnými kúrami dýchacích cest. Opravdu jedinečným kulturním zážitkem je rovněžř návštěva festivalu sborového zpěvu, doprovázená rozličnými průvody, koncerty a výstavami.

Litva

Jezernatá krajinná oblast Trakai je součástí světově ojedinělého národního parku. Okolních 61 jezer poskytuje ideální podmínky  pro milovníky vodních sportů, cykloturistiky a pěší turistiky. Překrásné město Vilnius  každého návštěvníka okouzlí architektonickými skvosty, jejichž celek tvoří jedno z největších Starých měst ve střední Evropě.

Kdo má rád koupání a moře nesmí vynechat světoznámé Jantarové pobřeží s dlouhými písečnými plážemi s dunami až 100 m vysokými. K osvěžení láká mořská voda, teplá 20 až 23°C. Kdo má štěstí,  může objevit kousky jantaru, které jsou neustále mořem vynášeny na břeh nebo si pořídit pěkný suvenýr na zajímavých jantarových trzích.  Náročnější turisté, kteří upřednostňují pohodlí a relax mají možnost zregenerovat síly v přímořských lázních Palanga a Neringa.

Estonsko

Nejmenší pobaltská země se vyznačuje příkrými srázy a vodopády, prastarými jezery a močály, ale také písečnými plážemi, a ve vnitrozemí je bohatý výběr zřícenin hradů, zámků a originálních městeček se zachovalou architekturou. Velkou část estonsského území pokrývají národní parky. Hlavní město Tallin je překrásné středověké město s dlážděnými ulicemi, kulatými i štíhlými věžemi a mnoha historickými budovami.

 …

Jaké je v Pobaltí počasí?   Na pobřeží přímořské s mírnějšími teplotami, ve vnitrozemí spíše kontinentální, v létě s většími teplotními rozdíly. A právě probíhající léto se může aktuálně pochlubit momentálně velmi teplým mořem, kdy teploty dosahují hodnot 24  až  25 ° C. Aktuální počasí v Estonsku: https://www.yr.no/place/Estonia/

Dopravní spojení:  letecky, autobusem  či vlastní dopravou.

Ubytování a stravování jsou na velmi dobré úrovni, minimálně se snídaní či polopenzí..

 

Foto: baltictravelcompany.com

1 Comment on Pobaltí – Litva, Lotyšsko a Estonsko

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*