Martinik – tip na vánoční exotiku

Martinik- vánoce

Martinik to je divoká příroda, bílé a černé pláže a nespoutaný mořský živel.Kdo by netoužil navštívit ostrovy Karibského moře, kde bylo v 16. až 19. století „eldorádo“ pirátů, kde domorodci byli kanibaly, kde afričtí otroci pracovali v nelidských podmínkách a kde se odehrávaly námořní bitvy tehdejších mocností o jejich vlastnictví? Naštěstí ty časy už dávno pominuly a příroda překryla stopy hrůz.

Martinik – perla Karibiku

K takovým patří i ostrov Martinik (Martinique), jeden ze skupiny ostrovů Malých Antil (Lesser Antilles), které jsou známé i pod jménem Windwardské ostrovy. Ostrov Martinik, na kterém žili karibští Indiáni a Arawakové, objevil během čtvrté plavby do Nového světa v roce 1502 Kryštof Kolumbus. Jeho socha, hledící na moře, stojí v přístavu Fort de France připomínající tuto událost. Ostrov má protáhlý tvar ze severu na jih, přičemž východní břehy omývá Atlantský oceán a jižní břehy vody Karibského moře. Plocha ostrova je 1 102 km s největší délkou 80 km, šířkou 39 km a nejvyšší bod 1 397 m dosahuje na sopce Mount Pele. Klima se v průběhu roku mění dvakrát.Vedra tu začínají v květnu až červnu, dešťové období nastává v listopadu až prosinci.  Na podzim nejsou vzácností ani hurikány, které někdy dosahují rychlost větru až 150 km v hodině.

Obyvatelstvo ostrova zastupují rasy ze všech kontinentů. Potkáte tu potomky původních Indiánů – Amerindiány, potomky otrokářů z Evropy,Afriky, Asie. z Indie, Číny, ze středního i dalekého východu a  samozřejmě, i nejrúznější míšence.  Oficiálním jazykem je francouzština, ale každý domorodec mluví i jazykem patou, což je  smíšenina francouzštiny, angličtiny, afrických dialektů a jazyka původních amerindiánů.  V sučasnosti žije na ostrově přibližně 400 000 obyvatel, z nichž více než 100 tisíc žije v hlavním městě Fort de France. Turisté sem jezdí především za přírodními krásami a nádhernými plážemi.

Martinikem křížem krážem

Na severu vás přivítají pláže s černým pískem a deštný prales s bujnou vegetací. Prostředí jako stvořené pro sportování (kanoe, turistika, kolo, plavání). Pokud si nedokážete představit dovolenou bez pláží se zlatým pískem, kokosovými palmami a klidnými zátokami, vydejte se na jih a ocitnete se na pohlednici v životní velikosti – takový krásný pohled nabízejí jižní pláže ostrova. Jednou z nejznámějších pláží Martiniku je pláž Les Salines, která je jen dva kilometry od Sainte Anne. I přes svou popularitu a spoustu lidí je skutečně krásná – najdete zde pláž s neskutečně bílým pískem, navíc moře tam bývá trochu bouřlivější, a tak se můžete do sytosti vyřádit v jeho vlnách. Pokud hledáte tak trochu zapomenutou pláž s dostatkem soukromí vydejte se na Cap Macré. Na jižním pobřeží objevíte několik tichých kreolských vesniček a dostanete se i do oblasti slavného cukrovaru z 18. století, kde se narodila imperátorka Jozefína. V jejím rodném domě je muzeum s dětskou postýlkou, osobními věcmi a listy, které posílala svému manželovi Napoleonovi Bonaparte.
Nejvyšším bodem Martiniku je hora Mont PeleéNejvyšším bodem Martiniku je Montagne Pelee. Tento kopec s nadmořskou výškou 1397 m je jedním z nejznámějších karibských vulkánů a jeho unikátní fauna a flóra jej zařadily mezi unikátní přírodní památky ostrova.

Milovníci golfu se určitě nenechají ujít nádherné a vyhlášené golfové hřiště v zátoce Baie des Flamands. Je jedním z nejkrásnějších děl významného architekta Roberta Trenta Jonese. Rozkládá se na území 63 ha ve vesničce Trois Ilets a zachovává krajinný ráz této přírodní lokality tvořené pobřežím, stromy a vodními plochami. Nepochybně jde o jedno z nejkrásnějších golfových hřišť v Karibiku.
Pokud hledáte na dovolené něco netradičního a vzrušujícího, navštivte arénu s kohoutími zápasy, jimž vždy předchází pestrobarevná slavnost. Kdo navštíví Martinik, nenechá si ujít příležitost vystoupit na nejvyšší bod ostrova, kterým je sopka Mount Pele. Známou se stala v roce 1902, kdy během výbuchu zahynulo více než30 000 obyvatel. Díky příznivým klimatickým podmínkám je dnes porostlá bujnou vegetací od úpatí až po vrchol. Navštivte tento krásný ostrov a natrvalo vám zůstanou v paměti západy slunce nad mořem. Večer si pro změnu můžete vychutnat za rytmů místní muziky domácí rum a pochutnat si na některé z kreolských specialit.

Při návštěvě Martiniku nezapomeňte ani na hlavní město Fort de France. Je zasazeno do nádherné přírody na okraji zátoky v Baie des Flamands. Město nabízí příjemný mix mezi atmosférou křivolakých pařížských uliček a neopakovatelným kouzlem Karibiku. Ve městě se mimo jiné nachází vyhlášený trh s ovocem a zeleninou, rybí trh na řece Riviere Madame, katedrála St. Louise, botanická zahrada Balata, či věrná kopie pařížské katedrály Sacré Couer.

Foto: sxc.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*