Svatý Mikuláš a Santa Claus

Mikuláš/Santa Claus
Svatý Mikuláš/Santa Claus
Svatý Mikuláš je patronem pekařů, námořníků, bednářů, přívozníků, kupců, majitelů zastaváren, dětí, cestujících a dívek zamýšlejících uzavřít sňatek.

Svatý Mikuláš patří mezi nejoblíbenější světce. Navzdory jeho popularitě však o jeho skutečném životě víme velmi málo.

Narodil se někdy kolem roku 270 na jižním pobřeží Malé Asie. Už v mládí se stal pověstný svou dobročinnosti, která ještě vzrostla, když se stal biskupem v Myře (v dnešním Turecku). Legenda o něm praví, že jistý boháč měl tři dcery. Zchudl a jeho rodina už neměla co do úst vložit, navíc hrozilo, že počestné dívky skončí v nevěstinci. Smutný příběh přiměl svatého Mikuláše k dobročinnosti. Zabalil do kusu látky zlato a vhodil ho komínem do mužova domu. To zopakoval třikrát, dokud peněz nebylo tolik, aby se všechny tři dívky mohly dobře provdat. Na základě této legendy je zřejmě odvozen lidový zvyk obdarovávat své blízké drobnými dárky.

Zvyk obdarovávat děti vznikl až v Nizozemsku a odtud se rozšířil do SeveTypická čepice - Santa Clausrní Ameriky, kde k němu přistěhovalci přidali severskou lidovou pověst o čaroději, který zlobivé děti trestá a dobré odměňuje dárky. Postupem času se Mikuláš (v angličtině Santa Claus), stal reklamní figurkou, která má se světcem z Myry jen málo společného.

Do červenobílého pláště ho v rámci předvánočních reklamní kampaně oblékl koncern Coca Cola.. Pravděpodobně pod vlivem nizozemských kolonistů v Novém Amsterdamu (nynějším New Yorku) převzal podobu severského nebeského vykonavatele spravedlnosti Thora,syna matky země Fjördyn/Jordi, jenž se po nebi proháněl ve voze taženém kozly (jinde v kočáře taženém koňmi, na severu v saních tažených soby).

Jak se jmenuje sv.Mikuláš ve světě?

Velká Británie -Father Christmas
Francie – Papa Noel
Itálie – Babo Natale
Norsko – Julenissen
Švédsko – Julttomten
Finsko – Joulupukki
Portugalsko – ai Natella
Peru – Papa Pére
Rusko – Děda Mráz
Arménie – Dzmer Papík
Nizozemsko – Sinter Klaas (alias Santa Claus.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*