S trabantem do posledního dechu – Fandíme, fanděte s námi

Trabantem do posledního dechu

Trabantem do posledního dechu

Dva kanárkově žlutí trabanti, maluch, veteránské motorky a devítičlenný tým vyrazili na cestu z australského Perthu přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko do Bangkoku v únoru 2015. Tehdy se na pražské náplavce ozval pokyn vedoucího výpravy Dana Přibáně: „Můžem? Tak jedeme!“ A za půl roku byli opět doma a přivezli nový film S trabantem do posledního dechu, který v kinech trhá návštěvnické rekordy.

Tak jedeme!

Klidně si tipněte, jakou rychlostí se dá jet přes Austrálii? Z Perthu po asfaltce to trabanti i motorky drandí třeba stovkou, ale pak brzo začne pustina, kde dáváte pozor, abyste se nevymázli, posloucháte zvuk motoru, sledujete kde je na cestě díra, (a že je jich  tam opravdu hodně). Prach, bláto, zrádný déšť, vraky nabouraných aut ve škarpě a neustálé poruchy jsou stálými průvodci celé expedice. Občas se odpočívá, ale o nějaké rekreaci nemůže být řeč, přesto je cesta každý den jiná. Sice prašná, ale barevná, překvapující, jindy strastiplná, ale zábavná. Někdy je nálada pod psa, ale vždycky platí, že to jde, i když to nejde. To je totiž pro Dana Přibáně typické. Poradil si, když zůstala motorka na padrť, věděl co udělat, když chybělo čtvrt miliónu na přepravu celé expedice do Bangkoku. Nikdo to nevzdal. Dojeli.

Kdo očekává, že uvidí klasický cestopis, hodně se plete. Hned první záběry vás vtáhnou do děje, kdy společně s kulhajícím Danem v noci stoupáte po kamenité a strmé stezce k sopouchu dýmající sopky. Prach, zkamenělá láva a všudypřítomný pach síry je tak autentická scéna, že si nevědomky ucpáváte nos a úplně zapomenete, že sedíte v  kině. A potom se vydáte na cestu s celou partou, která překonala vzdálenost patnáct tisíc kilometrů, včetně dvou vozíčkářů, kteří jedou v týmu. Ti nejsou jen pouhými členy expedice, oni opravdu jedou. Až budete v cíli, teprve tam si uvědomíte, co dokázali. Klobouk dolů.

Hádejte, kolik potkali aut, než projeli celou Austrálií? Deset, žádné nebo jen jedno?  V australské pustině je možné všechno, a pokud chcete znát odpověď, nenechte si film S trabantem do posledního dechu nechat ujít. Nudit se určitě nebudete, a možná začnete přemýšlet o vůni benzínu, stovkách ujetých kilometrů, i o tom, koho si vezmete jako parťáka. Tam se totiž pozná kdo je baba, a kdo tahoun. Dan a jeho parta mezi bábovky rozhodně nepatří.

Ochutnávka filmu:

 Zdroj plakátu: viralsvet.cz, Zdroj videa: ČSFD.cz

Půjdete do kina? Přehled promítání filmu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*