Nábytek, který vás (asi) přežije

Nábytek, který vás (asi) přežije

Luxusní stylový nábytek z dýhovaných materiálů v kombinaci s masivními prvky, standardně z asijského palisandru a kaučukového dřeva zaručuje originalitu, jehož jedinečnost zařídila sama příroda a který se nemůže nikde opakovat.

Po stopách kaučukové stezky

O kaučukovém dřevu mají dosud spotřebitelé jen sporadické informace. Všeobecně se ví, že se kaučuk  svými vlastnostmi rovná dřevu dubovému a to je všechno. Srovnávat dřeva evropská s ostatními, pocházející z jiných kontinentů je poměrně obtížné, neboť klimatické podmínky v nichž dřeviny rostou, jsou propastně rozdílné.

Jediná země, kde kdysi byly nejvhodnější podmínky pro kaučukovník brazilský, ale přesto se mu nedařilo, byla Brazílie, jeho původní vlast. Stromy pěstované na plantážích napadala plísňová choroba, která kaučukovníky ničila. Následkem bleskově se šířící epidemie tisíce kaučukovníků uhynulo. Poslední záchranou byl podnikatelský experiment bohatých Fordových závodů, který se pokusil pěstování kaučukovníků v Brazílii obnovit. Pokus sice neměl valný výsledek a obrovské plantáže se restaurovat nepodařilo, ale něco užitečného však tento pokus stejně zanechal. Několik jedinců přežilo smrtonosnou epidemii a získalo odolnost proti nebezpečné chorobě. A to byl začátek nového života na asijském kontinentě, kam byly zcela zdravé, vegetativně namnožené sazenice kaučukovníku dovezeny.

V současné době se kaučukovník pěstuje převážně v Indonésii, Thajsku, Malajsii a Vietnamu. jako přírodní zdroj kaučuku. Po třiceti až padesáti letech však stromy přestávají produkovat latex, a tak jsou plantáže vykáceny a dřevo je využito k výrobě celé řady produktů, především nábytku do ložnic, jídelní soupravy, soupravy do hal, kancelářský a zahradní nábytek, ale také starožitný nábytek.

Exotický nábytek může být dobrou investicí

Nábytek z tropických dřevin dodá interiéru kouzlo exotiky. Takovým materiálem je palisandr, jehož vysoká odolnost a dekorativní vzhled mu zaručují slibnou budoucnost. Palisandr – sheesham je exotické dřevo, má zlatohnědou až temně hnědou barvu s tmavými pruhy, které mu dodávají atraktivní vzhled. Dřevo je velmi tvrdé a odolné, jednotné se střední směrovou strukturou, ideální pro výrobu nábytku. Pro výrobu nábytku se těží pouze stromy více jak sto let staré, které poskytují dřevo vysoké kvality. Poznávacím znakem palisandru je výrazné žilkování, značná barevná variabilita a také tvrdost a pevnost dřeva. Palisandrové stromy rostou především na východě Indie v sub-himálajském regionu. Můžeme je však rovněž nalézt např. v Pandžábu.

Nábytek, který vás (asi) přežije

Kaučukovník poskytuje lehké a tvrdé se stejnoměrnou, téměř jednolitou strukturou., což u nábytku zaručuje značnou rozměrovou stálost, odolnost a dlouhou životnost. Dřevo z bělavě žluté časem směřuje k bledě krémové barvě, často s růžovým nádechem. Díky své světlé barvě a značně jednolité struktuře může být dřevo obarveno libovolnou barvou. Je odolné proti mnoha houbám, bakteriím a plísním, nepraská, nebortí se. Zkrátka, nábytek z kaučukového dřeva má vlastnosti shodné s pevným lidským charakterem. Tropické podnebí dřevo kaučuku zocelí natolik, že odolá veškerým nepříznivým vlivům, aniž by ztratil na své kráse a ušlechtilosti.

Foto: www. bp22.ru

1 Comment on Nábytek, který vás (asi) přežije

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*