Bydlet jako krtek a proč ne? Bydlení pod zemí má své výhody.

Bydlet jako krtek

Bydlet jako krtekVýstavba nového bydlení je soustředěna na pasivní a nízkoenergetické domy. Jediné čím se od sebe odlišují je roční energetická spotřeba a rozdílný způsob vytápění. Existuje však ještě jiná varianta, stejně komfortní, ale o poznání úspornější – dům skrytý pod zemí.

 

Dům, o kterém (téměř) nikdo neví. Možná jen krtek 🙂

Projekty domů chráněných zemí jsou většinou dílem zahraničních architektů. Mají mnoho podob od strohých staveb umístěných v téměř rovinatém terénu anebo jsou řešeny ve futuristickém či high-tech pojetí. Ze stavebního hlediska je nejjednodušší dům chráněný zeminou začít stavět na svažitém pozemku. Základní skelet bývá železobetonový, krytý „zelenou“ střechou. Stavba je na pozemku začleněna v zemině nejčastěji od severní, případně i z východní a západní strany, což ušetří až 60-70 % běžné spotřeby energie pro vytápění zatepleného nadzemného domu. Čelní strana je pak jediné, co obytný dům prozradí.

 

 Bydlet jako krtekZemina je báječný izolant

Konstrukce domu chráněného zeminou vylučuje pronikání vlhkosti, neboť kvalitní hydroizolace je nezbytná stejně, jako tepelná izolace mezi stěnami obklopených zeminou, která brání podchlazení domu. Zvláštností domu krytém zeminou je, že stěny, podlahy a strop jsou stejně teplé jako je vzduch v místnosti, takže na rozdíl od „obyčejných“ domů nemůže vlhkost v prostoru kondenzovat.

V domě zahrnutém zeminou nejsou problémy ani s větráním či vytápěním, neboť teplotní výkyvy v interiéru dosahují minimálních hodnot. Výměna vzduchu se řeší vzduchotechnikou, která neustále do místností přivádí čerstvý vzduch odsávaným vzduchem na principu rekuperace, což významně šetří energetické náklady. V porovnání s běžným rodinným domem k temperování domu dostačují kotle s nižším výkonem a tím, samozřejmě, i nižší spotřebou paliva. Vezmeme-li v úvahu, že v lednu teplota půdy v metrové hloubce klesne na přibližně 10°C a venkovní vzduch například na –20°C, dům je obklopen prostředím o teplotě o 30°C vyšší v porovnání s domem postaveným nad zemí. Nízká energetická náročnost domů chráněných zeminou umožňuje využívat alternativní zdroje, včetně solárních kolektorů jako základního zdroje tepla a ohřev teplé vody. Neomezené možnosti jsou tak i ve využívání jakéhokoli paliva podle místních poměrů – plyn, elektřina, dřevo nebo fosilní paliva.

Interiér plný komfortu, pohodlí a pohody

Ač by se mohlo zdát, že vnitřní prostory nebudou oplývat přebytkem světla, opak je pravdou. Projekt je koncipován tak, aby v domě bylo světla co nejvíce přirozeného, které dopadá do jednotlivých místností bočními okny a prosklenými dveřmi, případně světlosvody. V každém případě domy chráněné zemí splňují přísné evropské normy pro osvětlení obytných objektů.

Bydlet jako krtek

Výhody převažují, ale …

Na první podhled pro dům chráněný zeminou převažují klady. Ano, úspora investičních nákladů v porovnání s klasickou stavbou představuje od -5 až po +5 % v závislosti na standardním či nadstandardním vybavení. Úspora spočívá v tom, že není potřeba dům dodatečně zateplovat, neboť je chráněn zeminou. Později se náklady „vrátí“ v podobě minimálních prostředků na údržbu, protože zvenku není téměř co udržovat. Proti běžnému domu chybí střecha, okapy a plocha fasády je minimální. Z hlediska provozních nákladů je úspora na energiích významnou položkou.

Každé pro mívá i svá proti a ani dům chráněný zemí není výjimkou. Projekty ani katalogy těchto domů u nás zatím nejsou běžně dostupné, což individuální zakázku na zpracování projektu prodražuje pět až osminásobně.  Další nevýhodou je poměrně časově náročná výstavba a  cokoli dodatečně změnit v interiéru po dokončení stavby už není možné.  Rozhodnout se pro dům krytý zeminou skrývá i velké nebezpečí, pokud dojde na opravy hydroizolací, které jsou pak velmi náročné a pracné.  Ale  o svém domově si stejně každý rozhoduje sám, hlavně že se tam bude cítit opravdu doma.

Foto: www.homeize.com

 

3 Comments on Bydlet jako krtek a proč ne? Bydlení pod zemí má své výhody.

  1. Dobrý den, přes koho byl tento dům stavěn? je možno získat kontakt, případně kontaktovat majitele z Vaší strany, jsem příznivcem a rád načerpám inspiraci pro svůj vlastní „krtkův dům“ přímo od zdroje. díky

    • Přejeme dobrý den i vám.
      Těší nás, že jste naším příznivcem a čtenářem. Pro článek jsme čerpali informace ze slovenské firmy Montostav Nitra, která spolupracovala se švýcarskými architekty a zabývala se realizací výstavby. Firma byla, bohužel již zrušena a u nás ani na Slovensku jsme neobjevili nástupnickou firmu schopnou takový projekt realizovat. Nezbývá než další informace čerpat ze zahraničních webových stránek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*