Exotika z pecky

Mango

MangoMangovník, je strom tropů a subtropů dorůstající v přírodě až čtyřicetimetrové výšky. Mezi běžně pěstované pokojové květiny sice nepatří, ale proč to nezkusit.

Z pětatřiceti známých druhů mangovníku se na náš trh dostanou většinou plody manga nádherného (Magnifera indica), které nejlépe snáší dlouhou dopravu. Jakmile si na něm pochutnáme, pecka skončí v koši. Už nemusí, protože máte-li chuť experimentovat

Vypěstujte si mango doma

Pecku z dobře vyzrálého plodu před výsevem důkladně zbavíme dužiny kartáčkem pod tekoucí vodou. Tuhý obal můžeme opatrně odstranit. Nejlépe to půjde, když pecku necháme ve vlažné vodě asi dvě hodiny nabobtnat a potom ji ve švu opatrně ostrým nožíkem rozevřeme. Uvnitř je poměrně velké jádro, které nesmíme poškodit, protože pak nevyklíčí.

K výsevu použijeme neutrální kokosový substrát, protože není ani kyselý, ani zásaditý a neobsahuje vápník, který mangovník nesnáší. Substrátem naplníme přiměřeně velkou nádobu a semeno zasypeme tak, aby bylo asi tři centimetry pod povrchem. Po celou dobu klíčeni udržujeme substrát vlhký, ne však přemokřený. Teplota by měla být mezi 25 až 30 °C., kdy za těchto podmínek mango vyklíčí za jeden až tři měsíce.Mango

První půlrok rostlinu nepřihnojujeme, protože živiny čerpá ze semene. Pak začínáme přihnojovat třetinou doporučené dávky tekutého hnojiva a dávku postupně zvyšujeme až na doporučené plné množství.  Koncem léta hnojení a zálivku postupně omezujeme až do konce září, kdy mangovník přezimujeme v místnosti s teplotou kolem 15 °C s co největším přísunem světla.  Ideálním místem pro pěstování mangovníku je vytápěný skleník s možností přisvěcování. Čím je totiž tepleji, tím více dopřejeme mangovníku světl, a to platí i pro rostliny starší, které už můžeme zimovat v chladnějším prostředí, ale samozřejmě ne tam, kde teplota klesá k nule.

Mangovník přesazujeme za jeden až dva roky, do směsi složené z jednoho dílu kokosové drti, kompostu a hlinité zahradní půdy, do květináče o dva až čtyři centimetry většího, než byl původní. Květů se dočkáme až po dlouhých sedmi letech, kdy mango začíná poprvé plodit. Komu se podaří vypěstovat  alespoň dva plody na oslavu si může připravit osvěžující pochoutku indické kuchyně:

Mangové lassi

2 kelímky jogurtu, 500 ml plnotučného mléka, 2 větší zralá manga,  2 až 3 lžíce cukru, nejlépe přírodního nebo med, 1 vanilkový cukr, 1 lžíce mleté skořice, špetka strouhaného muškátového oříšku

Mango oloupeme a vyjmeme pecku. Nakrájíme na kousky a v mixéru společně s jogurtem a cukrem rozmixujeme. Na ozdobu si necháme 4 tenké plátky manga. Přidáme mléko a ještě jednou promícháme. Je-li nápoj příliš hustý, doplníme ho trochou studené vody.  Necháme vychladit a před podáváním prošleháme. Rozdělíme do čtyř sklenic, poprášíme skořicí, strouhneme špetku muškátového oříšku a ozdobíme plátkem manga.

 Foto: autorka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*