Teff, nazývaný také trpasličí jáhly, je moderní obilovina, která má tradici především v Africe. Je lehce stravitelný a má příjemnou oříškovou chuť. Jeho konzumace je vhodná pro děti, seniory, aktivních sportovce, těhotné a kojící ženy a pro vegetariány a vegany.
Teff neboli milička habešská (Eragrostis tef), je rostlina z čeledě lipnicovitých. Pravlastí teffu je Etiopie, kde se pěstuje již od 3. tisíciletí před naším letopočtem, a právě „chléb“ z kvašeného těsta z teffu, který vizuálně připomíná palačinku, tzv. „injera“ je dodnes nejen etiopským národním pokrmem, jenž představuje základ jídelníčku většiny obyvatelstva. Bez nadsázky je injera rovněž pokládána přímo za místní kulturní bohatství, neboť je denním chlebem Etiopanů, neobejde se bez ní žádné stolování a její příprava trvá i několik dní. V Etiopii se drobná zrnka teffu při zpracování nejprve umelou na mouku, nechají se tři dny zkvasit a pak se z nich připravují nakyslé nekynuté chlebové placky zvané injera, které vypadají jako palačinky, ale podobají se chlebu vyrobenému z kvašeného těsta. Pro Etiopany jsou číslem jedna mezi potravinami. Podle etiopské tradice se injera používá jako talíř, na který se naloží směs masa a zeleniny. Pak se odtrhává prsty na malé kousky, které slouží jako příbor pro nabírání jídla.
Evropa a Severní Amerika objevily teff poměrně nedávno. Díky svým jedinečným výživovým vlastnostem je považován doslova za nutriční zázrak. Obdivuhodné jsou i široké možnosti jeho využití. Teff obsahuje mnoho minerálních látek a vitamínů, především vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B6), a rovněž silný antioxidant vitamin C, což je u obilnin výjimečné.
Teff se používá stejně jako ostatní obilniny. Hodí se na přípravu nákypů, zavářky do polévek, přílohy k masu a samozřejmě na výrobu různých druhů pečiva. Teffová mouka se také může promíchat s vodou a konzumovat jako kaše. Z takto získané směsi lze vyrobit i kvašený alkoholický nápoj.
Zrno teffu se vaří obdobně jako rýže, avšak pozor! U teffu je třeba použít na jeden díl zrna tři díly vody. Zdá se to nepochopitelné, vzhledem k tomu jak je zrno teffu miniaturní, avšak právě tento poměr je ten správný. Zrno teffu můžeme před vařením propláchnout vodou, ale není to nutné. Vaříme na mírném ohni. Zhruba po 15 minutách začnou na hladině plavat jednotlivá zrnka, ale hlavní hustá kaše se mezitím už tvoří na dně hrnce, proto míchejte, aby nedošlo k připálení. Uvařený teff je měkký, má lahodnou oříškovou chuť a příjemné aroma. K ochucení je možné použít jakékoliv koření. Například se skořicí či vanilkou je vynikající.
Foto: pbase.com
Leave a Reply