Třetí listopadový čtvrtek začíná „horečka vinné noci“. Poprvé se otevřou láhve svěžího francouzského populárního vína Beaujolais Nouveau, které si vždy na podzim podmaní milióny lidí a zvedne jeho ceny až nad hranici chápání. V čem tkví kouzlo mladého vína a proč se začne prodávat až v určený den?
Tento plod podzimu vznikl z mnohem prozaičtějších důvodů, než bychom očekávali. Jeho prvotním úkolem bylo uctít svátek svatého Martina. Právě tento den znamenal pro francouzské vinaře konec celoroční práce, kterou bylo nutné řádně oslavit. A připíjeli si, jak jinak, mladým vínem. Postupem času se z přípitku stala celosvětová tradice. Zatímco Paříž usíná v tmavé listopadové noci, z Francie začínají odcházet zásilky s vínem do všech koutů světa. Celkem se odešle více než 65 milionů lahví, což představuje téměř polovinu celkové produkce vinařského regionu Beaujolais. A začíná závod s časem. Vítězem je ten, kdo první nové mladé víno, Beaujolais Nouveau, ochutná.
Magické datum
Příběh beaujolais se začal odvíjet jako „místní fenomén“ v barech, kavárnách a bistrech v Beaujolais a Lyonu. Každý podzim nové víno nadšeně vítali milovníci čerstvého moku, neboť svěží ovocné tóny mladého vína, které je vyrobeno pro to, aby bylo rychle zkonzumováno, dokáže příjemně zpestřit první sychravé dny. A lidé se přece baví rádi.
Jenže, po druhé světové válce bylo najednou všechno jinak. Lidé neměli dost peněz na zábavu, natož na víno, a tak drahocenná tekutina ležela ve sklepích. Potíž byla v tom, že beaujolais si optimální ovocné aroma a kvalitu udrží jen pár měsíců, proto je potřeba jej co nejdříve prodat. Šťastný byl vinař, kterému se jako prvnímu podařilo prolomit tuto bariéru a začal prodávat své víno, a tak propukl nelítostný konkurenční boj. Aby měli všichni vinaři v bitvě o spotřebitele rovné podmínky, tehdy francouzské úřady zasáhly a určily datum 15. prosince jako den, kdy smí být zahájen prodej beaujolais. Vinařům však toto datum příliš nevyhovovalo, a tak se snažili dosáhnout přijatelnějšího termínu. Poslední rozhodnutí padlo v roce 1985 – první láhev Beaujolais Nouveau smí být otevřena a prodána třetí listopadový čtvrtek. A u toho tradice francouzských vinařů zůstala dodnes.
A jaké je slavné Beaujolais Nouveau?
Víno Beaujolais pochází z vinic, s půdou složenou ze žuly a břidlice, což je oproti tradičním regionům Burgundska, kde dominuje vápenec velký rozdíl. Region Beaujolais také disponuje o trochu teplejším klima a specifickou odrůdou Gamay.
Beaujolais Nouveau přichází na svět 6 až 8 týdnů po sklizni, neboť kvašení i fermentace moštu probíhá velmi rychle metodou takzvané karbotické macerace, což je kvašení celých hroznů pod tlakem oxidu uhličitého. Již tehdy získává mladé víno své vlastnosti – typickou ovocnou vůni po přezrálých hruškách a nezaměnitelné aroma. Po alkoholovém kvašení okamžitě následuje druhé kvašení, kdy se ostré kyseliny mění na jemnější a pak se víno filtruje a je připraveno ke konzumaci.
Foto: pbase.com
Leave a Reply