Hurá dovolená! Balíme s klidem.

Dovolená! Kouzelné slovo, které každého potěší.

Dovolenou si má člověk jaksepatří užít, ale než se vydáte na cestu, je třeba zabalit, dát sousedům klíče, zaplatit účty, odvézt domácího miláčka k příbuzným a vyřídit ještě spoustu dalších věcí, které prostě nepočkají. Proto několik užitečných rad na co nezapomenout může přijít vhod.

Bez čeho nikdy neodjíždět?

V každém případě si včas zkontrolujte platnost dokladů (pas, občanský průkaz, řidičák), abyste měli ještě šanci případné nedostatky do začátku dovolené odstranit. Pokud budete řídit, zjistěte si platné předpisy a rychlostní limity v zemích, které se chystáte navštívit. Před odjezdem do příručního zavazadla nezapomeňte dát pasy, letenky nebo jízdenky, oukaz (voucher) a doklad o zaplacení pobytu.
Podle vašich představ si stanovte alespoň přibližný rozpočet a vyměňte si potřebné množství peněz. Pokud máte možnost, vezměte si mezinárodní platební kartu., s níž většinou zaplatíte v kterémkoliv hotelu a finanční rezerva se může hodit i jako železná záloha pro nepředvídané výdaje.

Do mobilu zadejte telefonní čísla se správnou předvolbou, aktivujte si roaming a před odjezdem, nejlépe přes noc, si nechte nabít mobilní telefon. Nabíječku přibalte k dokladům nebo ji přidejte k fototechnice. Na zachycení pěkných okamžiků si připravte fotoaparát, kameru, paměťové karty, filtry, objektivy, baterie a další doplňky fototechniky, včetně brašny a outdoorových pouzder. Při cestě autem či pěších túrách je GPS navigace výborným pomocníkem. Vyplatí se před cestou navigaci aktualizovat, protože v některých zemích či nepřehledných terénech vám zastaralá mapa nemusí být moc platná.


Sečteno a podtrženo – na co nezapomenout?

• Doklady (pas, OP, řidičský průkaz, zelená karta)
• Peníze (hotovost a platební karty)
• Pojištění (kartičky zdravotního pojištění, případně kartičky od CK)
• Mobil a nabíječka
• Fototechnika (fotoaparát, kamera, baterie, paměť. Karty)
• Navigace GPS (držák do auta, kabel) případně mapy


Jak se vyhnout stresu

Jakmile máte jasno, kam se vydáte, sežeňte si informace o místě pobytu a o možnostech výletů. Vaše dovolená získá punc dokonalosti a budete mít na co vzpomínat.
Dopředu se všichni domluvte, že dovolená bude oázou odpočinku a klidu, a že nebudete řešit žádné pracovní trable a vyhnete se vzájemným výčitkám. Na balení zavazadel by se měli podílet všichni dospělí členové rodiny, ale i děti. Každý si dá na hromádku věci, které chce sebou mít. Na nás pak bude, abychom uvážili, jestli nebude mít zavazadlo nadváhu a případně některé z věcí necháme doma. (Vždyť kyblíček s lopatičkou nebo nafukovací zvířátko se dá koupit v každém letovisku).

Rady pro dobrodruhy

Máte-li namířeno do exotických krajů či opuštěných míst, nebo se vydáte na dobrodružnou expedici, informujte se v cestovní kanceláři na jejich zkušenosti při řešení krizových situací. Ověřte si, zda členem týmu bude lékař nebo alespoň zkušený zdravotník.
Nikdy neodjíždějte bez pojištění! To se týká především zdravotního pojištění, které některé nestandardní činnosti nekryje, proto si pro tyto účely sjednejte speciální pojistku. K rizikovým aktivitám patří extrémní sporty, vysokohorská turistika a cykloturistika, potápění, jízda na lodi, raftech, lezení a mnohé další.
Před cestou do exotických oblastí, se informujte na očkování (některá musí být provedena až půl roku před odjezdem) a určitě neuškodí ani komplexní lékařská prohlídka.
Při balení lékárničky nezapomeňte na léky, které pravidelně užíváte a přidejte i obvazy a kompresní pomůcky pro případné úrazy, léky proti průjmu, na snížení teploty a některá speciální léčiva, například antimalarika.

Co na sebe?

Z oblečení si sbalte přiměřené množství, abyste zvládli zavazadla odnést k autobusu, anebo když letíte, abyste nemuseli platit za nadváhu.
Vezměte si vzdušné oblečení z přírodního materiálu, případně s nemačkavou úpravou, které lze mezi sebou kombinovat. Praktické jsou sukně či kalhoty, topy, trička, mikiny a svetříky, které doplníte bižuterií, šátky či lehkou šálou. Na výlety do přírody a na túry zvolte funkční vícevrstvé oblečení, případně oblečení do nepříznivého počasí. K moři je nezbytná pokrývka hlavy – klobouk, kšiltovka nebo šátek. A na společenská setkání v hotelu či do restaurace je dobré počítat i s nějakými elegantními šaty nebo slavnostnější halenkou.
Na dovolenou si vždy vezměte pohodlnou obuv. Není nic horšího než unavená noha v nevhodné obuvi. Jako základ stačí jedny plážové pantofle, trekingová obuv, společenské sandály a obuv do vody.

dovolena

Rady, které se mohou hodit

• Počítáte-li v apartmánu s vlastním vařením, vyplatí se přibalit alespoň nůž a otvírák na konzervy, které ve vybavení často chybí.
• Kdo rád šnorchluje, neměl by zapomenout na brýle, šnorchl a ploutve, plážovou rohož nebo lehátko k vodě.
• Odjíždíte na dovolenou s člověkem, kterého téměř neznáte? Dobrá rada zní – sbalte si své věci zásadně sami, nikdy totiž nevíte, co vás může potkat. Předejdete tím případným potížím při celní kontrole. Tato zkušenost je neocenitelná při cestách do zemí, kde se za drobné „přestupky“ můžete dostat do vážných problémů, včetně vysoké pokuty či vězení.
• A ještě tip pro single – do zavazadla přidejte i několik tretek, i když si myslíte, že je nevyužijete. Co když přece jen potkáte někoho sympatického a budete se chtít líbit.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*