Advent a vánoční zvyky v Beneluxu

vanoce_benelux

vanoce_beneluxBelgie: „Sinterklaas“ a „Zwarte Piet“

Vánoční radosti začínají v Belgii brzy: dnem „Sinterklaas“. V noci pátého prosince jezdí „Sinterklaas“ (svatý Mikuláš) od domu k domu se svým pomocníkem „Zwartem Pietem“ („Černým Petrem“) a rozdávají dárky. Děti pokládají ke krbům své zimní boty a připravují oves a cukr pro jeho koně. Sinterklaas by neměl být zaměňován se Santa Clausem, protože jeho jméno je sice spojováno s Vánocemi a obdobím adventu, ale není to „Father Christmas“.

vanoce_benelux

Samotné Vánoce v Belgii provázejí hry o narození Krista, průvody a vánoční trhy. Samotné vánoční svátky tráví lidé s rodinou. Sváteční dekorace, jako je nádherně ozdobený vánoční stromek, zářící svíčky nebo slavnostně naaranžovaná poinsettie s červenými květy, napomáhají vytvářet atmosféru jako stvořenou k rozjímání.

 

 

 

 

Nizozemsko: Dárky od „Sinterklaase“

Advent v Nizozemsku začíná tradicí, která vlastně vůbec nesouvisí s Vánocemi. Svátek svatého Mikuláše je jednou z výrazných událostí tohoto období. Podle pověsti přijíždí svatý Mikuláš, zvaný „Sinterklaas“, do Nizozemska v listopadu, tři týdny před svými narozeninami. Se svou lodí plnou dárků navštěvuje tento patron všech námořníků přístavy, kde jej vítá sama královna Beatrice a velký dav lidí. Následující noci potom Sinterklaas, doprovázený „Černým Petrem“ („Zwarten Piet“) cestuje napříč zemí. Dětem naděluje dárky 5. prosince.

Když Sinterklaas zemi opustí, zdobí se vánoční stromky. Součástí tradiční vánoční výzdoby jsou zimní rostliny jako například jasně červené poinsettie. Tyto rostliny kvetoucí v zimě jsou aranžovány buď v klasickém, nebo moderním stylu. Zajímavé dekorativní doplňky se dají jednoduše vytvořit z poinsettií umístěných například ve skleněné nádobě nebo ve váze spolu se svíčkou a zářivými vánočními ozdobami.

Na Štědrý večer mnoho rodin tradičně chodí do kostela. Ve dnech 25. a 26. prosince se rodiny se svými přáteli scházejí ke společnému jídlu a dávají si dárky.

vanoce_benelux

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*