Anglie: Vánoční puding a jmelí
Vánoce se v Anglii slaví 25. prosince. V předvečer jsou na krbových římsách zavěšené vánoční punčochy připravené na příchod „Father Christmas“, který přiletí se sobím spřežením, přiveze dárky a spustí se dolů ze střechy komínem. Anglické domácnosti jsou před jeho příchodem vánočně vyzdobeny. Zářící poinsettie naaranžované kolem krbů a jmelí zavěšené u stropu patří k typickým vánočním dekoracím
Neodmyslitelnou součástí britského vánočního menu je pečený krocan, biskupský chlebíček a vánoční pudink. Do něj kuchař ukrývá stříbrnou minci pro štěstí. Sváteční hostina je veselou a zábavnou událostí. Lidé si nasazují barevné klobouky a louskají vánočními louskáčky. Při poslechu svátečního projevu Jejího Veličenstva královny se však kolem stolu rozhostí ticho.
Francie: Kulinářské Vánoce
Vánoce jsou ve Francii vyvrcholením roku. Na rozdíl od ostatních evropských států zde ale předvánoční období nemá téměř žádný význam. Jenom ulice s obchody jsou ozdobeny girlandami světel a vánočními stromky. Francouzi kupují vánoční stromky na začátku prosince a zdobí je společně s rodinou. Prvního prosince dostanou děti adventní kalendář, ve kterém každé ráno, až do 25. prosince, najdou malý dárek.
Štědrý den je pro Francouze běžným pracovním dnem. Večer se ale sejde celá rodina při okázalé vánoční večeři. Při oslavách francouzských Vánoc jsou právě kulinářské speciality rozhodující. Tradiční štědrovečerní večeře je tzv. „Réveillon“, slavnostní hostina o mnoha chodech.
Francouzský Santa Claus, „Père Noël“, přináší dárky v noci ze 24. na 25. prosince. Na výzdobě pokojů, domů i vánočních stromků se podílí celá rodina. Stejně tak francouzská štědrovečerní večeře je pastvou pro oči. Drobné poinsettie jsou obzvláště vhodné k dotváření atmosféry slavnostní tabule. Francouzi je nazývají „Étoiles de Noël“ – „vánoční hvězdy“. Používají tyto populární pokojové rostlinky k výzdobě místností a dávají si je navzájem jako dárky po celý rok. Ve Francii a také v dalších evropských zemích se poinsettie staly součástí vánoční výzdoby teprve nedávno.
Itálie: Symboly Vánoc: jsou jesličky a stromek
V Itálii je vánoční období poměrně dlouhé: začíná 8. prosince a končí 6. ledna svátkem „Epiphany“ – tedy Zjevením Krista nebo Tří králů. V tomto období lidé zdobí své domácnosti poinsettiemi, připravují vánoční stromky, tradiční jesličky a další barevné doplňky. Někteří Italové drží 23. a 24. prosince půst a tradiční jídlo si dají až po vánoční půlnoční mši. V některých oblastech Itálie otevírají děti dárky již 24. prosince po půlnoci, jinde až následující den ráno. Po tradičním vánočním obědě 25. prosince děti recitují ostatním členům rodiny a příbuzným básně a dostávají za to drobné finanční odměny jako dárky.
Dalším významným datem je 6. leden, kdy přijíždí slavná „Befana“, stará, chudá, ale hodná čarodějnice. Přichází v noci z 5. na 6. ledna, jí oříšky a sušenky, které jí děti připravily, a před tím, než odletí, nechá dětem v punčochách dárky: uhlí pro nezbedy a cukroví pro ty hodné.
Po celou dobu jsou kromě vánočního stromku symbolem italských Vánoc jesličky. Je to vzpomínka na Františka z Assisi, který jako první vyprávěl příběh Vánoc za pomoci figurek. „Presepio“. Betlém s ručně vyřezávanými postavičkami je v mnoha italských rodinách pokládán za významný symbol Vánoc. Všechny figurky, kromě děťátka, se do jesliček vkládají již osmého prosince, novorozenec se v betlémě objeví až po půlnoci 24. prosince.
V současné Itálii se tradice mísí s moderními prvky, které dodávají klasickým dekoracím novodobý nádech. Větvičky poinsettie mohou sloužit jako varianta vánočního stromku a její květy se velmi často používají k výzdobě jesliček. Červené a krémové poinsettie pokrývají dekorační pyramidu, zdobí podstavec pro klasický vánoční stromek, bílé listy poinsettie dodávají jesličkám sváteční vzhled.
Foto: archiv autorky
já chci Francii !!!!!!!!!!
Je to perfektní a jsem rada, že jsem našla alespoň jednu stranku, ve které je to takhle dobře a stručně popsáno.
Dobrý den, Terezo,
moc děkujeme za pochvalu. Jsme rádi, že jste našla, co jste hledala 🙂