Etno styl – neformální, nadčasový, přírodní

etno styl

etno stylPokud nepatříte k těm, kteří jsou pravoslavnými vyznavači strohého modernistického designu současného nábytku, možná právě pro vás budou následující řádky inspirací. Jednotlivé solitéry a doplňky ve stylu etno s méně dokonalými tvary a nahrubo opracovaným povrchem dodají interiéru neformální atmosféru.

Možná patříte k těm šťastlivcům, kteří procestovali nejen okolní země, ale podařilo se vám už nahlédnout i do exotičtějších koutů světa. Jako vzpomínku jste si přivezli sošky či jiné typické předměty pro danou zemi, které vám připomínají nezapomenutelné chvíle a vnesou do vašeho domova „cizokrajnou příchuť exotiky“. Nic však není ztraceno ani pro ty, kterým cestovatelské štěstí nepřeje. Atmosféru vzdálených zemí můžete vytvořit vhodným výběrem výrazného solitéru s netradičním tvarem z kontrastního materiálu, který nemusí vždy na první pohled dokonale ladit s ostatním zařízením. Určité kusy nábytku okamžitě navodí etno styl připomínající jinou zemi.

 

Zařizujeme ve stylu etno

etno stylFanoušky bydlení ve stylu etno potěší, že přibývají obchody, které nabízejí obvykle indonéský nábytek nebo alespoň množství rozmanitých doplňků, počínaje soškami, tácky, miskami či různými textilními doplňky. Pokud jste se tedy rozhodli, že vašemu interiéru dopřeje nový vzhled, postupujte systematicky. V případě, že máte konkrétní představu, buďte trpěliví a hledejte, nedejte se zlákat nepravými replikami. Nábytek určuje váš styl vaší a dodává mu specifický charakter. Umístěním masivního jídelního stolu, výrazného konferenčního stolku z týkového dřeva či zásuvkové komody doplněné stylovou lampou, soškou či zavěšenou rohoží můžete vytvořit neformální, uklidňující prostředí. Nemusíte se bát kombinovat je s modernějšími kusy nábytku, například se sedací soupravou současného vzhledu. Právě kontrast moderního zařízení s čistými liniemi a vhodně vybranými kusy masivního etno nábytku, většinou tmavé barvy, zvýrazní celkový vzhled interiéru a dotvoří pocit pohody a útulnosti Specifickou vlastností etno doplňků kromě jejich výtvarně-estetického charakteru, který je dán samotným materiálem, jakým je teakové dřevo, opracované bambusové či kokosové listy nebo jiné části exotických rostlin a dřevin, je i univerzálnost jednotlivých solitérů. Mohutnější ratanový koš nebo taburetka může posloužit jako servírovací stolek, dřevěná bedna s kováním v blízkosti televizního přijímače dobře poslouží zase jako odkládací prostor.

etno_2A ještě může přijít vhod několik rad čím začít. Protože cena jednotlivých kvalitních solitérů není zrovna nízká, jednotlivé kusy nakupujte postupně. Rozhodněte se, pro kterou místnost nebo část interiéru zvolíte daný styl. Rozměrnější byty i domy poskytují dostatečný prostor, takže můžete využít a stylově zařídit celé patro či určitou zónu. Do menších prostor postačí umístit jen jeden nebo dva nápadné kusy a jejich charakter podtrhnout osobitými doplňky. Můžete začít menšími kusy, jako jsou tácky či podnosy, prostírání či polštáře s výraznější strukturou nebo přehozy a ubrusy s typickými etno vzory a barvami. Vzhled místnosti ozvláštníte i zrcadlem s jemně patinovaným rámem a výrazným reliéfem. Časem k němu můžete přistavit ke stolek, čímž vytvoříte stylový kout v předsíni nebo obývacím pokoji. „Opuštěný“ koutek doplňte stoličkou oblých tvarů z týkového dřeva s elegantním koženým čalouněním a patinovaným kováním. Postupně můžete zaměnit subtilnější a méně výrazné kusy zařízení za masivní komody, vitríny, skříně nebo televizní stolky.

Využití každého solitéru závisí pouze na vaší fantazii a kreativitě. Pokud se tedy rozhodnete pro samotné zařízení nápadnými kusy nábytku nebo zůstanete jen při výrazných etno doplňcích, určitě se vám podaří vytvořit domov s osobitým stylem výrazně odlišným od uniformního trendu současného moderního zařízení bytu.

 

Foto: www.livingathome.de

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*