Kalabasa – okrasná i jedlá

Vzpomínáte na obrovský pěstitelský hit, kterým se kdysi staly cukety? Inzeráty se jen hemžily nabídkami semen,  zahrádkáři je sháněli kde se dalo a něžné pohlaví sbíralo recepty na cuketovou krmi ostošest. Všechno je pomíjivé,  zájem opadl a cuketa se stala běžnou zeleninou. Ale zahrádkáři objeví vždycky chtějí to, co ten druhý nemá.  Třeba dýni neobvyklého tvaru známou pod názvem kalabasa.

Původním domovem kalabasy je Mexiko a Kostarika, kde roste jako strom.  Setkat se s ní lze i v Karibiku, Střední Americe, ale i v Africe. V našich podmínkách se kalabase daří pouze jako jednoleté, drsně chlupaté bylině s popínavou lodyhou a světle zelenými, většinou srdčitými nebo ledvinovitými listy. Kvete bílými květy na dlouhých stopkách. Plody jasně zelené barvy bývají válcovité – ale někdy jsou protáhlé či zašpičatělé a dorůstají délky od třiceti centimetrů až do úctyhodého rozměru jednoho a půl metru.

Roztodivná kráska  – kalabasa – miluje kompost. přesněji řečeno bohaté a dobře vyhnojené půdy.  Pěstování je podobné jako u jiných tykvovitých, nejlépe se jim daří ve fóliovníku nebo studenném skleníku.  Předpěstovanou sadbu vysazujeme k opoře v polovině května do sponu metr na metr.

V plné zralosti oplodí zdřevnatí a dužnina vyschne. Suché vyčištěné plody, respektive jejich slupka, se kdysi používaly jako nádoby na tekutiny, plováky nebo k výrobě hudebních nástrojů. Z kalabasy se dodnes vyrábí řada dekorativních předmětů a v oblasti Guadeloupe se dokonce pořádá i festival kalabasy.

Mladé plody lze použít do salátů, nakládat do octových nálevů nebo připravovat pokrmy obdobně jako z cukety. Kalabasu je možné sklízet po částech, zbytek plodu ponechaný na rostlině se nekazí.  Podle tradiční antilské medicíny napomáhá hojení ran a léčení močových a trávicích potíží.

Dušená kalabasa s koprem

Suroviny: 0,5 kg kalabasy,  50 g másla, 1 svazek kopru, 1 polévková lžíce pažitky, 3 polévkové lžíce šlehačky

Mladé, ještě křehké plody kalabasy omyjeme a  nakrájíme na širší plátky, vložíme do skleněné misky, přidáme sůl a máslo a přiklopené dusíme asideset minut. Mezitím opereme a nakrájíme čerstvý kopr a pažitku a spolu se šlehačkou přidáme k dušené kalabase. Podle potřeby přisolíme a ještě asi 1 minutu prohřejeme. Podáváme s vařenými brambory.

2 Comments on Kalabasa – okrasná i jedlá

  1. Dobrý den,kalabasu pěstuji prvním rokem a nastal mi problém,že mi kvete na plano a nemám ani jeden plod.Byla by možná rada,kde mám chybu?Děkuji Fara

    • Dobrý den. Chyba je v opylování. Kalabasa má samičí květy především na bočních větvích, proto je vhodné zkrátit hlavní lodyhu až o 1 metr, čímž se podpoří tvorba bočních větví a také násada plodů. Ve skleníku je nutno zajistit přítomnost opylovačů, tedy umožnit včelám přístup ke květům, hlavně v poledních hodinách.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*