No řekněte, není svěžest anemonek pověstná? Tato rostlina pocházející ze Středozemí je oblíbenou řezanou květinou, především je však typickým symbolem jara.
Ve starořecké mytologii byla Anemone nymfa, kterou miloval Zephyrus, bůh větru. Bohyně Flora, Zephyrova manželka, na ni tolik žárlila, že se všemožně snažila jejich „nemanželskou“ lásku překazit. Nejprve přikázala Anemone, aby přijela do Řecka, kde by ji mohla mít pod kontrolou. Tam však Anemonina krása každého okouzlila a Zephyrus ji laskal nejjemnějšími vánky. Když byla Flora s rozumem v koncích, proměnila nymfu v květinu. Vítr laská Anemone dodnes a květině se to očividně líbí. Proto se objevuje každé jaro znovu, aby se nechala „políbit“ jarním větrem.
Anemonka je stále svěží a překvapující jako samotné jaro. Je to vskutku klasická kráska, která si, zdá se, dovede uchovat svou svěžest navěky, což je pro jarní květinová aranžmá a kytice něco, bez čeho se nelze obejít. Je to květina moderní a zároveň trochu ve stylu „retro“, ideální pro štíhlé stylizované vázy inspirované módou 50. a 60. let. Zkuste z tmavě červených anemonek uvázat malou voničku, vložte ji do štíhlé vysoké fialové vázy a ozdobte ji bílou krajkovou sukýnkou nebo prstencem světle růžových tulipánů. Výsledek této zdánlivě jednoduché kombinace vás překvapí svou svěžestí a chutí do života.
Anemonky, neboli také sasanky, jsou symbolem očekávání, věnování, ohleduplnosti, intuice, vytrvalosti a oddanosti. Všechny mají nápadné zdvojené, často temné srdíčko. Ačkoli nemají vůbec nic společného s mořskou sasankou, dluží jí část symbolické hodnoty. Mořská sasanka je totiž také symbolem opuštěnosti. Možná proto, že se po mnoho století věřilo, že mořské sasanky jsou vlastně duše utopených námořníků. Starodávné pověsti vyprávějí, že kdokoliv utrhne mořskou sasanku a odnese si ji domů, toho čeká smrt a zkáza.
Foto: sxc a archiv
Leave a Reply