Starobylá Konstanze, motýlí ostrov a čarokrásné vodopády

O Švýcarsku se říká, že je to země hodinek a čokolády. Nic proti tomu, tradice je tradice, ale k poznávání a odpočinku je přece jen vhodnější vyrazit do přírody. Na příjemný výlet plný romantiky stačí jeden prodloužený víkend.

Do Konstanze se dá pohodlně dojet autem za jeden den buď přes Mnichov, nebo přes Norimberk. Obě trasy jsou přibližně stejně dlouhé a záleží na tom, zda chcete vychutnávat krásy Bodamského jezera už po cestě. Pokud ano, zvolte první variantu.

Kostnice alias Konstanze

Třetí největší švýcarské město Kostnice – Konstanze leží na březích Bodamského jezera na švýcarské hranici v místě, kde se do něj vlévá řeka Rýn. Stará část s architektonickými památkami na vás dýchne neopakovatelnou historickou atmosférou, a za návštěvu a obdiv rozhodně stojí dvě z nich.
Mohutná budova s červenou střechou se jmenuje Konzilgebäude (zkráceně koncil), a jak název napovídá, právě zde se odehrávala část církevního koncilu na počátku 15. Století. Konkrétně zde byla v historii na sever od Alp prozatím jediná volba papeže na německé půdě, kdy se papežem Martinem V. stal kardinál Otta z Colonny. Budova původně sloužila jako přístavní sklad obilí a dalšího zboží a tržiště, dnes je v ní hotel a restaurace. S kostnickým koncilem úzce souvisí i datum upálení Mistra Jana Husa, které si pamatuje snad každý školák. Najít Husův dům, kde český buditel krátce působil lze najít celkem snadno. Údajně zde v podnájmu u chudé vdovy, strávil český kněz první tři týdny po příjezdu do Kostnice na podzim 1414, dokud ho neuvrhli do žaláře do bývalého dominikánského kláštera, který se však bohužel nedochoval. Samotné muzeum neposkytuje příliš mnoho exponátů, jde spíše o pietní místo, připomínající život a dílo Mistra a jeho odkaz současnosti. Jako orientační bod stačí najít městskou bránu Schnetztor, od níž je k Husovu domu jen pár kroků.
Procházka historickým centrem je názornou ukázkou středověké architektury bohatých měšťanských domů, kostelů a úzkých uliček, ale když vás město omrzí, můžete se vydat na blízký ostrov plný květin. Od hlavního nádraží tam jezdí každou půlhodinku městský autobus.

Květinový ráj – ostrov Mainau

Malebný ostrůvek obklopený Bodamským jezerem je příjemným osvěžením pro upachtěného turistu, zmoženého ruchem velkoměsta. Mainau je totiž obrovský park plný květin, tisíců růží, tropické vegetace i vzácných dřevin. Rozkládá se na dvaačtyřiceti hektarech na pozemku bývalého šlechtického sídla, které do dnešní podoby „Ostrova květin“ vytvořil hrabě Lennart Bernadotte, který zemřel v roce 2004. Jeho životní dílo obdivují turisté, místní, ale i botanikové a všichni milovníci květin z celého světa.

MainauHned u vchodu vítá návštěvníky obrovská pestrobarevná plastika květiny. Není ani z kamene ani z betonu, ale je celá z živých květin. Kromě 3D květinových objektů je celý park plný ornamentálních záhonů, vodotrysků a kaskád, nechybí skleník s orchidejemi., unikátní Motýlí dům, a v neposlední řadě je Mainau i dětským hřištěm Děti se mohou projet parkem legendární Märklinovou zahradní železnicí, na poníku či pohrát si v kouzelné zahradě. Každý rok se záhony rozzáří milióny barev nejrůznějších květin, bylinek a koření. Vůně, krása a elegance této zajímavé lokality zahrnuje více než dvanáct set druhů rostlin a určitě si ji nenechte ujít. Zahrada je krásná i na podzim, kdy na záhonech vykvetou tisíce jiřin.

Největší evropské vodopády

Rýn Falls, největší evropské vodopády, jsou hlavní turistickou atrakcí v severním Švýcarsku, Minout je nelze, neboť leží téměř na hranici s Německem, uprostřed nádherné zelené krajiny u kouzelného městečka Schaffhausen na řece Rýn. Vodopády jsou mohutné, a nádherné, neboť kaskády vodopádu jsou široké sto padesát a vysoké třiadvacet metrů.Rheinfall
K vodopádům vás dovedou informační tabule. Velkolepý přírodní úkaz si můžete prohlédnout z několika stran. Kolem vodopádů vede stezka, která vás dovede k vodopádům přes most až ke hradu Laufen a zpátky se můžete vrátit lodí.
Můžete si vybrat trasy s vyhlídkami nebo se vypravit loďkou přímo na vyhlídku u hradu Laufen, odkud je na vodopády úžasný výhled. Největší atrakcí je jízda loďkou přímo do středu řvoucí vodní masy ke skále, na kterou se turisté šplhají po železných schůdcích. Tady se pokochají, vyfotí a loďka je opět bezpečně zaveze do klidných vod a vysadí na pevnině přímo u turistického centra. Zážitek je to fantastický.

I okolí vodopádů stojí za návštěvu. Pokud máte rádi turistiku, můžete jít po jedné ze značených stezek okolo Rýna nebo se nechat svézt loďkou ke kruhovému hradu Munot. Je obklopen vinicemi a vylezete-li až nahoru po mnoha schodech, naskytne se vám úchvatný výhled na křivolaké uličky a středověké měšťanské domy zdobené malovanými příběhy na fasádách. Zkrátka, Rýnské vodopády a staré město jsou romantika se vším všudy.

Hrad Munot

Foto: autorka a germany.travel

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*