Unikátní památka zapsaná do seznamu UNESCO, Mont-Saint-Michel – Hora sv. Michaela, je žulový, 80 metrů vysoký, přílivový ostrov, na kterém žije jen kolem 40 obyvatel.
Je tam! Impozantní stavba je vidět na mnoho kilometrů.
Na skalnatém ostrůvku uprostřed rozlehlých písčin, vystavených silným přílivům a odlivům mezi Normandií a Bretaní, se rozkládá gotické benediktinské opatství, zasvěcené archandělu Michaelovi – nazývané též „Div západu“
Opatství, postavené mezi 11. a 16. stoletím, je nevídaným technickým a uměleckým počinem, jehož řešení musela být přizpůsobena této unikátní přírodní lokalitě.
V dobách Francouzské revoluce bylo opatství Mont-Saint-Michel zrušeno a stalo se vězením. To stát zrušil v roce 1863 a o 11 let později byla skalnatá hora prohlášena za národní památku. Teprve v roce 1979 byl ostrov i s klášterem zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Podle legendy se roku 708 sv. Aubertovi, biskupovi v nedalekém Avranches, zjevil archanděl Michael a přikázal mu, aby tu postavil modlitební kaple, což v následujícím roce udělal. V roce 966 daroval Richard I., vévoda z Normandie, kapli benediktinům, kteří zde založili opatství, významné poutní místo a jedno ze vzdělávacích center západní Evropy. K poslednímu odpočinku zde byl uložen bretaňský vévoda Conan I. a jeho syn Geoffroy. Od 11. století sloužila hora také jako pevnost pro vojáky, kteří měli být k dispozici opatství a králi. Na počátku 15. století, v době stoleté války mezi Anglií a Francií, se Angličané snažili třikrát dobýt Mont-Saint-Michel, leč neúspěšně. I přesto klášter začal postupně mocensky a finančně upadat a velkou ránu jeho duchovnímu vlivu pak zasadila reformace.
Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je asi 15 m (nejvíce v Evropě), takže buď je „hora“ obklopena tekutými písky nebo „plave v moři“. Odlivem se obnažuje mořské dno do vzdálenosti 10-15 km od pobřeží.
V uličkách „města ve městě“ je stále živo.
Leave a Reply