Fotoeditorial – Úchvatné křídové útesy Møns Klint

Fotoeditorial - březen 2015

Jedno z nejzajímavějších přírodních lokalit, které můžete v Dánsku navštívit, se nachází na východním pobřeží ostrova Mons Klint, kde se z Baltského moře, tyčí bělostné křídové útesy vysoké 128 m.

Útesy jsou pitoreskním místem, ať už stojíte na jejich vrcholu, kráčíte po pobřeží nebo si je prohlížíte  z lodě na moři. Dílo přírody se nedá vnímat jinak, než s obrovskou pokorou. Během jasného počasí můžete dohlédnout do Švédska i Německa. Nám se to podařilo pouze jednou, a to téměř před setměním. Pohled na moře, hrající všemi odstíny barev od bílé přes blankytně modrou až po nazelenalé odstíny, které jsou v ostrém kontrastu s bělobou útesů, zanechá v člověku neopakovatelný zážitek.

Křídové útesy vznikly usazováním zaniklých organických zbytků mikroorganismů vyšších mořských živočichů a jejich schránek na dně druhohor moře před více než 70 miliony let. Tloušťka křídové vrstvy útesů se však nyní odhaduje už jen asi na 60 m, neboť křída je málo odolná vůči povětrnostním vlivům i síle mořského příboje, a tak si příroda vybere každoročně svou daň. Část útesu se do moře zřítila naposledy v roce 2007.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*