Fotoeditorial – Andorra. Malá, ale zajímavá.

Andorra la Vella je stísněné hlavní město obklopené Pyrenejemi. Probíhají jím dvě rušné ulice, na kterých jsou umístěné obchůdky s levnou elektronikou. Staré město obejdete za půl hodinky.

Andorra je ministáteček, který leží mezi Španělskem a Francií. Oficiální název zní Andorrské knížectví. V Andoře však není knížecí rod, a proto je zastoupen francouzským prezidentem a biskupem ze Seu de Urgell. Andorra je členem OSN, ale není členem Evropské unie. Je to paradox, neboť Francie i Španělsko v EU jsou. Není známo, zda Andořané touží po vstupu do EU, ale na hranici mají poutač, ohlašující výsostné území Andorry. Ten poutač je na modrém pozadí a název Andorra je olemován dokola žlutými hvězdami, přesto je poznat, že to není regulérní znak EU.

Andorra la Vella leží v nadmořské výšce 1209 n.m. Stísněný prostor hlavního města Andořané řeší sofostikovanou moderní architekturou. Parkoviště pro stovky automobilů jsou ukryta v moderní výškových budovách, utopených v údolí. Z ulice vypadá dům jako moderní administrativní budova, ale střecha slouží jako park s vyhlídkou na město.

A co může turista v Andoře dělat? Posedět v některé z útulných hospůdek či kaváren, jít nakupovat značkové oblečení či elektroniku nebo se projít historickým centrem. Na prohlídku stačí půlden a pak stojí za to se vydat na túru do hor. Třeba do městečka Encamp, kde je nádherné horské jezero připomínající Mořské oko. Tak modrá je tam voda. Klid ruší jen zpěv ptáků.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*