Mnoho lidí, kteří ježka najdou na přelomu podzimu a zimy si myslí, že není schopen přežít sám a vezmou bodlináče domů. Ježek sice rád přezimuje v teple, ale ne vždy to přežije.
Ježek je savec z řádu hmyzožravců a podle biologů patří mezi nejstarší dochované savce, jejichž fylogenetické stáří se počítá na desítky milionů let. V České republice žijí dva druhy ježků, které se od sebe liší jen nepatrně . V Čechách až po Slezsko žije ježek západní, jehož tělo pokrývají většinou stejnosměrně uspořádané a pravidelně tmavobíle pruhované ostny. Výrazná je tmavá, brýlím podobná kresba na obličejové části. Ježčím obyvatelem Slovenska a Východních Čech je rozcuchaný druh – ježek východní – s neuspořádanými bodlinami, které trčí na všechny strany a nepravidelné je i jejich pruhování (kroužkování). Černá maska na obličeji téměř chybí.
Kdy ježci potřebují pomoc?
Nikdy nebereme domů zdravého dospělého ježka, péči vyžaduje pouze zjevně nemocný či poraněný nebo prokazatelně opuštěné mládě, což poznáme podle váhy, neboť ježčátko neváží víc jak třista gramů. První cesta nalezence musí vést k veterinárnímu lékaři, který zvířátko ošetří, případně zbaví klíšťat, blech a dalších parazitů včetně odčervení. Ježkovi pak připravíme domeček, nejlépe bedýnku nebo přepravku vystlanou senem, novinovým papírem, listím, starými hadry a pod. Tu umístíme ve sklepě, garáži nebo na půdě nebo tam, kde teplota nepřesahuje 15 ° C. V období zimního spánku ježek nepotřebuje denní ani jiné světlo. Ježci se k zimnímu spánku ukládají od listopadu do března, ale doba je závislá na počasí, takže může chvíli trvat než ježek usne než dovyživí své vysílené tělíčko.
Při přezimování podáváme ježkovi čerstvou vodu a potravu. Ježek je všežravec, ovocem napíchnuté na bodliny se živí pouze v pohádkách. Kravské mléko je nevhodné, slabším jedincům i mláďatům může způsobit střevní katar a následně úhyn. Vhodným krmivem je například jakékoliv syrové maso, vnitřnosti, kočičí i psí konzervy a granule, vařená rýže, zelenina a brambory. Odměnou pro nás budou neopakovatelné mlaskavé zvuky a blažené funění spokojeného podnájemníka. Odchovaného ježka vypustíme zpět do přírody v polovině dubna, nebo i déle podle počasí, jakmile se venkovní teplota pohybuje mezi 15 až 20 ° C.
Zdroj: údaje o druzích ježků jsou převzaty z encyklopedie Wikipedia
Foto: autorka
Leave a Reply