Ve chřtánu sopky

Ve chřtánu sopky...

Přesněji řečeno, činné sopky, ve francouzském lázeňském regionu. Na vlastní kůži se může každý přesvědčit o síle vulkanické erupce a nahlédnout do nitra běsnícího živlu. Vítejte v sopce Vulcania.

 

Kraj, kde žije minulost

Na pomyslné přímce mezi Lyonem a Bordeaux, téměř v srdci Francie, leží kraj sopečných jezer a malebných městeček, která jsou často postavena z šedočerného sopečného čediče. Region Auvergne  proslulé svými sýry, víny Saint Pourcain a tmavozelenou čočkou Du Puy, se poprvé stalo svědkem vulkanické aktivity před asi 60 miliony let. Vyhaslé sopky vypadají jako obvykle zelené kopce a tak tomu bylo do 18. století, kdy byl zjištěn jejich skutečný původ. Nejznámější je řetězec sopečných pahorků nazývaný Chaîne des Puys. Tyto sopky jsou nejmladší na evropské pevnině vůbec. Zajímavé je, že některé tyto sopky mají kráter, ale jiné nikoli.  Většina z místních sopek jsou takzvané monogenetické, což znamená, že vybuchly pouze jednou a pak se navždy odmlčeli. Vědci však tvrdí, že není důvod, proč by se tu nemohl v budoucnu objevit další vulkán. A  měli pravdu…

 

Ve chřtánu sopky
Oblast Auvergne přitahuje nejen geology a ekology, sportovce a turisty. Nejkrásnější pohled na auvergneské vulkány se skýtá z ptačí perspektivy. Proto také některé francouzské cestovní kanceláře pořádají výlety nad Auvergne v horkovzdušných balónech. Jsou tu stezky pro pěší turistiku i pro horská kola.

 

Když se sopka probudí k životu

Regionu Auvergne ukrytému ve zvrásnění horském pásmu Massif Central chybí železniční rychlodráhy do Paříže vzdáleného přibližně 300 kilometrů a turistická přitažlivost Azurového pobřeží či francouzských Alp. Jediným lákadlem byly malé termální lázně, ale jinak se sem turisté houfně nehrnuli.  Donedávna tomu tak bylo.

A tak před patnácti lety padlo rozhodnutí něco s tím udělat a přitáhnout návštěvníky. Hrdí obyvatelé Auvergne dali hlavy dohromady a rozhodli se turistický ruch oživit atrakcí, která ve střední Evropě nemá obdoby. Oslovili světoznámého architekta a designéra Hanse Holleina, držitele prestižní Pritzkerovy ceny za architekturu a autora mnoha funkcionalistických staveb, jako jsou například muzeum ve Franfurtu nad Mohanem či muzeum v St. Pölten, aby vyprojektoval muzeum, které bude dokumentovat sopečnou minulost regionu Auvergne. Za dva roky se v údolí mezi stodvaceti vyhaslými sopkami probudila Vulcania – tématická a vizuálně přitažlivá stavba, jejíž hlavní budova má tvar stylizovaného  sopečného kužele, do něhož se vchází vulkanickým dómem. Z umělého kráteru se valí hustý dým a občas dochází k erupci.

 

Ve chřtánu sopky
Když v roce 2002 otevřeli muzeum a tematický park Vulcania, kritici nešetřili posměchem o jeho šancích přilákat návštěvníky do srdce Francie. Již za rok se ukázalo, že se mýlili, víc než půl miliónů návštěvníků prošlo bránou turistické atrakce postavené v místě ještě stále funkčního zlomu.

 

Co se děje pod zemí?

Vulcania není jen strohé muzeum s nudnými expozicemi, kde se dozvíte všechno o vzniku a činnosti sopek po celém světě. Je to dobrodružství, které lze zažít na vlastní kůži se všemi pocity – duněním, pachem síry, horkem ze žhnoucí lávy, ale potopit se i na dno oceánu, kde se sopečná erupce probouzí.  „Na dně oceánů vzniká více než 90% aktivní vulkanické činnosti naší planety Země “ vysvětluje Jean Mallot, prezident parku Vulcania,  vznik ojedinělého projektu, jenž návštěvníka v batyskafu zavede na hřbet podmořského pohoří jižního Pacifiku a ve 4D projekci zažije  normálnímu smrtelníkovi neznámý svět podvodní vulkanické činnosti.

 

Ve chřtánu sopky

Komu se podaří zažít tu obrosvskou sílu větru, která bere vše, co se jí postaví do cesty bez ohrožení života? Trochu jiná káva je tématický film, natočený přímo v srdci tornáda, jenž se sopečnou činností úzce souvisí.  A máte-li dost všech těch rozbouřených živlů, můžete se vydat Po stopách dinosaurů. Lesní stezka dlouhá sedmset metrů vás zavede do časů před 65 miliony lety, kdy po Zemi pobíhali dinosauři. Animace pravěkých tvorů a autentické divočiny je opravdu  impozantní. A pokud vás ani to neuspokojí vyzkoušejte simulaci jízdy na draku. Pak už uvěříte, že sopečný park Vulcania, postavený na stále funkčním tektonickém zlomu, není jen iluze, ale skutečný život, který na Zemi stále probíhá…

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*