Tádž Mahál – monument lásky i smrti

Tádž Mahál

Tádž MahálO smrti milované ženy i o přání imperátora postavit pro ní monument, který nebude na světě nikdy předstižen, se roznesla zpráva po celém tehdy známém okolním světě. A  jeho sláva trvá dodnes.

V Agře, 196 km jižně od Dillí, se nachází mauzoleum Taj/Tádž Mahál, které dal vybudovat Šah Džahán/Shah Jahan, jenž vládl jako Velký Mogul v letech 1628 – 1658. Představuje mramorový památník postavený na přání jeho milované manželky Mumtáz Mahál (Ozdoba paláce), zvané také Mumtaz Zaman (Zázrak doby), vlastním jménem Ardžuman Banu, která zemřela v roce 1630 při porodu čtrnáctého dítěte.

Tádž Mahál stojí nad řekou Jumna na 250 m široké mramorové terase s průčelím zdobeným výklenky. V rozích terasy se tyčí čtyři 40 m vysoké minarety. Ze 75-metrové výšky hlavní budovy dosahuje běloskvoucí cibulovitá kupole 26 m. Hlavní kupoli obklopují čtyři menší kopule. Mauzoleum je dílem tureckého architekta Ismael Rumi Chana z Istanbulu a Šarífa ze Samarkandu. Celá stavba pochází od íránského architekta Ustad-Ysa Ahmeda, jehož milou dal Šah zabít, aby architekt lépe pocítil jeho bolest. Na stavbě se podíleli kameníci z Rádžpútánu, kaligrafie a malíři z Damašku, Bagdádu a Šírázu, dekoratéři z Buchary, zedníci z Kandaháru a Dillí, stavitelé z Láhuaru. Tento skvost islámsko-hindské architektury pokrývá bílý mramor kombinovaný s polodrahokamy, které vytvářejí květinové a jiné ornamenty, jakož i texty koránu. Honosně je vyzdoben také interiér s kamennou intarzií, zejména hrobka druhé manželky Šaha Džahána – osmiboká patrová síň s výklenky a dveřmi.

Tádž Mahál

Mauzoleum obklopují zahrady, geometricky rozčleněny vodními bazény a toky. Původní majestátní stromy nahradily tmavé štíhlé cypřiše, které však nechrání stavbu před větry. Před průčelím hrobky se leskne hladina vody velkého bazénu. K areálu patří i hlavní brána s nápisy z koránu, mešita a krytá galerie z červeného pískovce. Celý areál zabírá plochu 56,7 x 305 m. Šah Džahán chtěl původně postavit pro sebe na druhém břehu řeky Yamuna kopii mauzolea, avšak z černého kamene. Jeho ukrutný syn Aurangzíb jej však v roce 1658 uvěznil a po smrti v roce 1666 dal pohřbít do Tádž Mahal vedle Mumtáz Mahál. Tádž Mahál patří mezi nejkrásnější a nejpůsobivější stavby islámské architektury s perským, tureckými a indickými architektonickými slohovými prvky. Na jeho výstavbě se podílelo přes 20 000 dělníků.
Foto: sxc.com

1 Comment on Tádž Mahál – monument lásky i smrti

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*