Seychely – ostrovy neslušných ořechů

Seychely, pixbay

SeychelySeychelské ostrovy patří mezi pět nejžádanějších exotických destinací. Kromě pohádkových pláží se Seychely pyšní i nejmenším hlavním městem na světě a jako protiklad – na ostrovech rostou největší ořechy,  jaké jsou v rostlinné říši známy.

Seychely v Indickém oceánu se rozkládají jižně od rovníku severovýchodně od Madagaskaru na více než stovce malých ostrovů. Hlavní a zároveň největší ostrov Seychel je Mahé. Dalšími většími ostrovy jsou Praslin, La Digue, Cousin, Cousine a St. Pierre. Ostrov Mahé je největším kulturním a ekonomickým centrem Seychel. Pohodlná prohlídka ostrova autem trvá dvě až tři hodiny, během níž se návštěvník seznámí s hlavním městem Viktoria, v jehož blízkosti je mezinárodní letiště, a všemi kulturními památkami a zajímavostmi ostrova. Hlavním turistickým centrem ostrova je oblast zálivu Beau Vallon. Po celém pobřeží Mahé je ale tolik pláži, že vyzkoušet všechny by zabralo několik dní. Mezi známé pláže patří i Anse Takamaka a Anse Intendance.

Obscénní, leč bizarní rostlina

Lodoicela seychelská je světová rarita a vyskytuje se pouze na dvou ostrovech Seychel. Určitě ji uvidíte při návštěvě národního parku Vallée de Mai na ostrově Praslin, kde rostou unikátní kokosové ořechy, které svým tvarem připomínají ženské lůno. Tyto ořechy se staly hlavním symbolem Seychel a na jejich vyobrazení zde narazíte na každém kroku. Dokonce i vstupní razítko do země má podobu tohoto ořechu Samotná palma se dožívá až tři sta let. Odolá totiž i tajfunům, protože kořeny pronikají až do čtyřmetrové hloubky, kde se rozvětví a palmy tak získá potřebnou stabilitu proti vyvrácení.

Seychely Nejzajímavější na palmě je semeno, velmi neobvyklého tvaru, velké až půl metru v průměru s hmotností patnácti i více kilogramů. Plody Lodoicely nebo také palmy Coco de Mer, jak ji domorodci nazývají, patří mezi největší a nejtěžší ve světě rostlinné říše.

Seychely, pixbay
Nejvyšší exemplář Coco-de-mer na ostrově Praslin je více než třicet metrů vysoký a věk palmy se odhaduje na více než 800 let.

Ostrované dosud považují konzumaci sladkého růžového rosolu, které je v plodu ukryto, za afrodisiakum, Ostatně, i když to není vědecky podloženo něco na tom může být. Rozmnožování palem probíhá opravdu bouřlivě, když se květy silně připomínající obrovský penis mezi sebou třou, což vyvolává specifický zvuk. O takové noci se pak říká, že se palmy milují. Podle legendy seychelských domorodců se ten, kdo akt palem uvidí, promění v černého papouška.

Bizarní vzhled a lahodná chuť plodů Coco de Mer, kdysi přilákaly arabské a čínské obchodníky, kteří v touze zpeněžit obrovské ořechy jako výchozí surovinu pro okrasné předměty, málem celou populaci palem vyhubili. Vyřezávané nádoby a předměty byly velmi žádaným unikátním artiklem pro královské dvory, sakrální účely a sbírky bohatých šlechticů. V současné době je již Coco de Mer chráněná a její vývoz je zakázán.

Může se hodit

GPS souřadnice: -4.6667; 55.5167

Časová zóna: +2 hod.

Úřední jazyky: kreolština, angličtina, francouzština

Měna: seychelská rupie (SCR)

Aktuální kurz v Kč na http://www.kurzy.cz/kurzy-men/historie/SCR-seychelska-rupie/

Čím se platí: EUR, USD, GPB, přijímány jsou mezinárodní platební karty

Očkování: povinně proti žluté zimnici, doporučené proti hepatitidě typu A i B, břišnímu tyfu, vzteklině a tetanu

Na Seychelách se jezdí vlevo.  Najdete zde pár kruhových křižovatek, ale na celých Seychelách je pouze jeden semafor (v hlavním městě Victorii). Cestovat můžete pronajatým autem, taxíkem nebo autobusem. Pokud se chcete podívat na jiný ostrov, domácí letecká společnost Air Seychelles nabízí denně přes 20 letů z ostrova Mahé na Praslin a zpět. Let z ostrova na ostrov trvá pouze 15 minut. Zpáteční letenka pro jednu osobu stojí 122 €.

Z Mahé na Praslin se můžete 2x denně dostat moderním katamaránem Cat Cocos (cesta trvá hodinu). Jednosměrná jízdenka stojí 40 €, cesta tam a zpět stojí 80 €. Z Mahé na ostrov La Digue trvá doprava lodí 3 hodiny, stejně jako z Praslinu na La Digue. Ale i tam se denně loď vydává na 30 minutovou trasu za 20 € na osobu.

Foto: pixabay.com

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*