Quebec – Město za hradbami

Quebec

QuebecMěsto Quebec bylo založeno na výběžku řeky Svatého Vavřince 250 km východně od Montrealu. Je to jediné opevněné město na sever od Mexika, které před šesti lety oslavilo čtyřista let od svého založení, což jej řadí mezi nejstarší severoamerická města.

Město Quebec je kulturní centrum frankofonního regionu, smíšené francouzské, anglické a specifické architektury i gastronomie. Historická část města Vieux Quebec se historicky dělí na dvě části. Z Horního města, opevněného hradbami, které náboženské a administrativní centrum chránilo před nájezdy nepřátel a staršího Dolního města z r. 1608. Pojďme se nyní jeho křivolakými uličkami projít a můžeme začít přímo v historickém srdci nejstarší městské čtvrtě Severní Ameriky.

Procházka starým městem

Na náměstí Place Royale stojí socha francouzského krále Ludvíka XIV. Za sochou se pak projdeme po Dufferinově terase (to byl kanadský guvernér, který zachránil hradby města, když je chtěli v roce 1873 zbourat), z níž vedou dolů do města dřevěné schody anebo lanovka. Z jižní strany je vidět kostel Notre-Dame-des-Victories (1688), který postavili na místě prvního obydlí Samuela de Champlain, zakladatele města Quebeck. K zajímavostem kostela patří např.oltář v podobě hradu.

Quebeck- město za hradbami
Pro svůj výjimečný starobylý evropský šarm je Quebec od roku 1985 zapsán do kulturního dědictví UNESCO. Na snímku turistická romantika v Rue du Petit Champlain.

Z období kolonizace se v Quebecku zachovalo 700 historicky významných budov, bašt, věží, bran a starobylých vojenských děl. V parku Champs-de-Bataille se totiž odehrála bitva mezi vojsky generála Wolfa a generála Montcalma, po níž se Nová Francie dostala pod nadvládu Angličanů. Nachází se zde mohutná La Citadelle hvězdicovitého tvaru s mnoha baštami a sypanými valy. Tu nechal postavit v roce 1820 (dokončena byla až 1832) sám slavný Wellington a dodnes tam sídlí jediný plně francouzsky mluvící regiment v kanadské armádě. K budovám, které nelze přehlédnout patří i palác Chateau-Frontenac s množstvím věžiček z konce osmnáctého století a palác Assemblée Nationale Hôtel du Parlament, sídlo parlamentu provincie Québec (1877 – 1884).

Kam za jídlem v Qubecku

Po takové procházce většinou vyhládne, a tak se od parlamentu vydáme parkem Plains of Abraham směrem k řece Sv Vavřince na Chamnplainovu kolonádu , odkud zamíříme zpět do historického centra. Po cestě nemůžeme minout báječné bistro L’atelier Tartares & Cocktails, kde nabízí pořádný grilovaný hovězí steak  s omáčkou z červeného vína, nezbytnými hranolky a salátem. Po vydatném občerstvení se člověk z bistra sotva odvalí, takže kdo se nechce “odbourat” sytým jídlem může si dát jen pravý nefalšovaný “hambáč” nebo se osvěžit některým z mnoha nabízených míchaných nápojů. Ostatně, koktejly je tohle bistro vyhlášené a stojí za to si  sem večer udělat procházku.

Ledová noc – tip pro dobrodruhy

Necelých patnáct klometrů autem od centra Qubecku stává neobvyklý hotel, který bývá v provozu zhruba vždy jen dva měsíce v roce, takže máte-li chuť, čas a pořádně nabitou kreditku, udělejte si čas od 5. ledna do 22.března 2015. Hôtel de Glace o celkové ploše přesahující 3.000 m2 příští rok na jaře oslaví patnáctileté výročí. Ledové dílo je totiž pomíjivé a každý rok se projektuje a staví hotel ve zcela novém pojetí. Jediné, co zůstává stejné je teplota uvnitř, která se pohybuje mezi -3 ° C a -5 ° C, bez ohledu na to, jak moc venku mrzne.

Quebeck - město za hradbami
Ledová krása – interiér Ice hotelu v Qubecku

O hosty je dobře postaráno: spí se na dřevěných postelích, které jsou umístěny na ledovém bloku, matrace jsou pokryty kožešinami a místo lůžkovin se člověk zavrtá do spacího pytle, který hřeje i v mínus třiceti. Noc pro rodinu, což jsou dva dospělí a tři děti do dvanácti let vyjde na necelých deset tisíc korun. Za to dostanete ubytování v luxusním ledovém světě Hôtel de Glace, uvítací koktejl v ledovém panáku, máte možnost využít koupel pod večerními hvězdami v horké sauně a ráno po probuzení dostanete opulentní snídani až k posteli. Kdo chce vidět jak vypadá ledové království, virtuální prohlídka je na odkazu: http://www.hoteldeglace-canada.com/360/index.html

Foto_sxc, hoteldeglace-canada.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*