Psí ostrovy

Psí ostrovy

Psí ostrovyKanárské ostrovy jsou autonomním společenstvím Španělska. Jde o souostroví sedmi hlavních ostrovů a dvou ostrůvků sopečného původu v severním Atlantiku. Můžete se sem dostat přímým charterovým letem nebo klasickou linkou s přestupem v Madridu.

Tenerife versus Gran Canaria

Aby mezi sebou dva největší ostrovy nebojovaly, vyřešili to zde šalamounsky. Kanárské ostrovy mají dvě hlavní města. Metropolí regionu je střídavě Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria. Již podle názvů poznáte, že jedno se nachází na ostrově Tenerife a druhé na Gran Canarii. Dva největší ostrovy tedy mezi sebou nemusí soutěžit o moc, prostě si ji vždy po každém legislativním období vymění. V každém období sídlí v jednom z měst předseda autonomní vlády a ve druhém vicepremiér.

Psí ostrovyMnoho lidí si myslí, že Kanárské ostrovy získaly svůj název od kanárů. Ale není tomu tak. Název je odvozen od latinského označení pro psa: canis. Podle legendy byly ostrovy hlídány obrovskými psy. Říká se, že sem připlula i královna Kleopatra. Když zdejší psy viděla, rozhodla se dovézt nějaké Caesarovi, který psy miloval. Ještě v dnešních dnech můžete na ostrovech tyto původní psy vidět. I když jen zřídka. Nejsou obrovští, spíše trochu vychrtlí a divocí. Prostě žádná sláva.

Kanárské ostrovy byly objeveny již řeckými a římskými mořeplavci. Pod španělskou správu se dostaly na konci 15. století, roku 1495. Město Santa Cruz de La Palma bylo důležitým přístavem pro námořníky plující do Nového světa. I Kryštof Kolumbus se zda stavoval při svých výpravách. Všem, kteří na ostrovy dorazí, doporučuji vyzkoušet vynikající kanárské banány. Ty jsou menší, než na které jsme normálně zvyklí. Jsou méně sladké, ale přesto výborné. Často se používají v kuchyni, k přípravě teplých, nesladkých, pokrmů. Ceny na ostrovech jsou nižší, než v samotném pevninském Španělsku, neboť ostrovy jsou osvobozeny od některých daní.

Psí ostrovyNa ostrově Tenerife najdete nejvyšší horu Španělska a zároveň třetí největší sopku světa (měří asi 7 000 m od úpatí na dně oceánu). Jde o Pico del Teide. Podle původních obyvatel Tide znamená „Pekelná hora“, v které žil bůh Guayota. Ohňové jméno má své opodstatnění, protože Teide je vrcholem stále polospící sopky, která o sobě čas od času dává vědět. Je na ni vidět z celého ostrova. V zimním období je na několik měsíců vrchol pokryt sněhem a ledem. Jde o opravdu kouzelný pohled. Výstup k vrcholu není nijak náročný, ale je vždy nutno obstarat si oficiální povolení, které se vydává zdarma v Santa Cruz de Tenerife.

 

Foto: canarias.comercio.es, shuttershock.com

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*