Oslavám Čínského nového roku bude kralovat vodní znamení

Oslavám Čínského nového roku bude kralovat vodní znamení

Oslavám Čínského nového roku bude kralovat vodní znameníLetošní lunární kalendář stanovil pro  Číňany nový rok rokem černého hada, jehož zahájení připadlo na druhý únorový víkend. Jak vypadá asijský „silvestr“, který Číňané slaví na opačné straně zeměkoule?

Oslavy připadají každý rok na jiné datum a vůbec se ani v náznaku nepodobají našim vánočním svátkům a ani nemají mnoho společného se Silvestrem v evropském stylu, i když Číňané si také dávají dárky a dodržují různé zvyky. Rozdíl je v tom, že u nás jsou vánoce rodinné melancholické svátky,v asijských komunitách jsou oslavy spíše společenskou událostí. Celé rodiny i s dětmi se sejdou a aktivně slaví Nový rok pospolu. Hojně se slaví také v čínských komunitách, kterých je po celém světě rozeseto na stovky., jako například v novozélandském Aucklandu, kde se v centrálním Albertově parku  sejdou obyvatelé města. Samozřejmě, převládají Číňané, ale bílých Novozélanďanů a Maorů vždy zvědavě přihlíží také dost. Veselí trvá téměř celý víkend, lidé přicházejí a odcházejí, někteří se v parku i trochu „piknikově“ zabydlí. Na přístupových cestách se šíří vůně z grilů, pečících pro hladovce masové kuličky, kuřecí maso nebo tradiční čínskou obalovanou zeleninu opékanou v oleji. Zvlášť vyhledávanou pochoutkou je vždy grilovaný chřest, předem naložený v česneku. Na různých místech se konají divadelní představení, koncerty tradiční čínské, i populární hudby, pro děti jsou připraveny různé zábavné hry a soutěže a prolézačky. A nákupy? Ve stáncích se prodává všechno možné i nemožné a dokonce si lze koupit cosi jako naše „štěstí“ – sáček či krabičku s různorodým obsahem k věštění budoucnosti.

Oslavám Čínského nového roku bude kralovat vodní znameníHlavní show začíná v sobotu večer. Celý park se rozsvítí snad miliony lampionů. Stromy jsou ověšeny velkými hlavami duchů zlých i dobrých, nebo zvířecích hlav ve všech možných barvách a tvarech. Teprve po úplném setmění začíná představení zpěváků a herců, které se při troše fantazie dá nazvat loutkovým divadlem.  Muzikanti hrají a zpívají při dominantním zvuku bubnů a dlouhých trumpet a příběh doplňují loutkami v podobě oranžových draků. Děsivě vyhlížející draci od nejmenšího až po obrovité nestvůry jakoby vylétávají z makety malého chrámu a zdánlivě straší přihlížející publikum. Tyto „loutky“ zezadu na dlouhých provazech vedou mladé dívky v zářivých kostýmech, a i když  představení vypadá jako zábavná show, jde prý o tradiční rituál zahánění zlých duchů podle čínské mytologie.

Čím pozdější večer, či chcete-li hlubší noc, tím více lidí kupuje a rozsvěcí lampiony. Každý kdo má ruce, drží v nich alespoň jeden lampion. Tvůrci na nich rozhodně fantazií nešetří. Od různých hvězdic, hadů, draků, či hlav děsivých mandarínů s dlouhými kníry, po malé halloweenské dýně nebo různobarevné včely či květinky. Park zkrátka září snad všemi barvami a aby toho nebylo málo, v pokročilé pozdní noční hodině oslavy završí stylový ohňostroj, aby i nebe vědělo, že nastává nový lunární rok. Letošní prý bude lepší než ten minulý. Vodní had má světu přinést moudro, spravedlnost a zdravý úsudek. No uvidíme…

 Foto: www.pukhtoonistangazette.com, www.sxc.com

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*