Nejmenší ostrov Japonska je takřka rájem na Zemi

Nejmenší ostrov Japonska je takřka rájem na Zemi

Ostrov Aogashima s rozlohou méně než devět kilometrů čtverečních patří pod správu Tokia i přesto, že je od hlavního města vzdálen přes třistapadesát kilometrů a je nejjižnějším a nejizolovanějším obydleným ostrovem souostroví Izu.

 

Nejbližší ostrov je vzdálený šedesát kilometrů a oficiální přístav zde nenajdete. Pouze nehostinné skály, mezi nimiž umí horko těžko zakotvit jen domácí na maličkých loďkách. Taková doprava je však příliš riskantní a proto je možné dostat se na ostrov téměř výhradně vrtulníkem. Denně se sem tímto způsobem může dostat jen devět lidí. Ovšem pouze za předpokladu, že se na ostrov nevezou zásoby.

Potraviny mají přirozeně přednost před turisty, protože je třeba je vozit denně a ne vždy dovolí počasí vrtulníku přiletět. Zejména v zimním období zde bývají husté mlhy. Ostrov se nezdá být  nehostinný, tak proč stojí za to se tam vypravit?

Samotný ostrov je stará vyhaslá sopka, která se propadla do sebe. Vytvořila se tedy jakási kaldera, bohatá na vegetaci. Háčkem je, že se uvnitř údolí vytvořila nová sopka, která je stále aktivní a její nebezpečnost je hodnocena ve skupině C. Poslední výbuch byl zaznamenán roku 1780, kdy zemřela polovina populace ostrova.

Tichý zabiják má i příjemnější stránky. Uprostřed ostrova se nachází geotermální přírodní sauna. Jde tedy zřejmě o jediné místo, kde do wellnessu neplatíte vstupné. Využívat lze také uměle vybudované veřejné lázně nebo teplé přírodní sprchy. Geotermální energii a plyn, jehož hojné zásoby se na ostrově nacházejí, místní lidé využívají na vaření. Typická jídla ostrovanů jsou tedy dušená zelenina, brambory a vejce.

Nejvyšší místo ostrova má nadmořskou výšku 432 metrů a z tohoto místa jsou jedinečné panoramatické výhledy na celý ostrov. Současná populace japonského ostrova čítá pouhých dvě stě obyvatel a tento počet rok od roku klesá. Momentálně je na místní škole pětadvacet studentů, kteří se po skončení školy s největší pravděpodobností vydají na pevninu na univerzitu. Přesto se však nejmenší ostrov Japonska nevylidní,  díky přírodnímu wellnessu, ovšem pokud nedojde k další smrtící erupci.

Nejmenší ostrov Japonska

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*