Maroko voní mátou, cedrovým dřevem a exotikou

Maroko voní mátou ...

Maroko voní mátou..Maroko je pro evropského návštěvníka skutečně velmi bizarní krajinou. Vysoké a drsné pohoří Atlasu, palmové oázy, nekonečné obzory pouště Sahary, svérázná architektura a především životní styl obyvatel této země vyvolává u Evropana těžko definovatelné pocity.

 Za přírodními krásami křížem krážem

K nejkrásnějším zážitkům patři návštěva Sahary, kde se samozřejmě za poplatek, můžete svézt na velbloudech k nejbližší duně, odkud lze pozorovat překrásný východ slunce, nebo se vydat na vzrušující noční posezení s domorodci, kteří vás pohostí tradičním mátovým čajem a předvedou úchvatný rituál s podmanivou kulisou bubnů .Za zmínku stojí návštěva největších vodopádů v severní Africe, přejezd pohořími Vysokého a Středního Atlasu s úžasným kaňonem Gorges du Todra. nebo prohlídka města Ouarzazatte s největšími Kasba (opevněnými stavbami) v jižním Maroku. Kdo dává přednost přírodním klenotům může se vydat za poznáním zajímavých lokalit prvohorních fosilií, lokality s výskytem polodrahokamů a minerálů či na místa s bohatou flórou. Kromě cedrových lesů, jejichž nejrozsáhlejší porosty jsou doménou západního pobřeží v oblasti mezi Kenifrou, Azrou a Ifrane stojí za zmínku borovice Coulterova, která zaujme největšími šiškami na světě, které bývají až půlmetrové-. Po cestě se bezpochyby setkáte s volně žijícími opicemi makaky, které se většinou dají krmit z ruky, ale mějte se na pozoru. Jsou velmi bystré a obratně vás vmžiku oberou o videokameru, foťák nebo batoh. Inu, jsou chytré jako opice.

Maroko voní mátou ...

 Královská města

Město Fés patří mezi jedno z nejvýznamějších turistických center. Svérázný kolorit  podomních obchodníků a labyrintem úzkých uliček  je opravdu úchvatný.  Mezi neuvěřitelným počtem nejrůznějších obchodů a obchůdků, neustále proudí davy lidí, mezi kterými se každou chvíli prodírají vozy tažené osly s nejrůznějším zbožím od čerstvých datlí, oliv, zeleniny, koberci až po kůže, keramiku či pytli naplněnými sušenou cizrnou  či kořením. Kromě tohoto neuvěřitelného obrázku plného nejrůznějších zvuků vás všude doprovází často až nesnesitelný zápach čerstvě vyrobených kůží zvířat, které se suší na prudkém slunci. To však stále není nic oproti návštěvě některé z místních barvírnách kůží. kromě urputného zápachu, který se chvílemi nedá vydržet, můžete vyjeveně pozorovat, jak muži, stojící po pás v kádích plných mastné a špinavé břečky, vyrábějí a čistí kůže od zahnívajícího masa.

Příjemnějším dojmem působí další královské město Marrakech, které je třetím největším městem Maroka. Jako červená perla je obklopené zelenými citrusovými a olivovými lesy pod bílými vrcholky Vysokého Atlasu. Kromě zajímavých památek zde člověk může naplno vychutnat kouzlo a tajemnost orientální kultury. na velkém tržišti se totiž každodenně scházejí kromě obchodníků i zaklínači hadů, různé domorodé hudební skupiny, věštci a jiní zajímaví lidé.

Naší poslední zastávkou a zároveň i posledním navštíveným královským městem  je Rabat, který je i hlavním městem Maroka a sídlem krále. Díky krátkému historickému vývoji je Rabat moderním městem, Stará část města (medina) je zde tak malá, že nestojí za řeč, a namísto charakteristických křivolakých uliček s množstvím podomních obchodníků v Rabatu najdete široké bulváry s prostornými obchody a pevně stanovenými cenami.

Kromě tradičních suvenýrů, ke kterým neodmyslitelně patří výrobky z velbloudí kůže, zajímavá keramika, výrobky z cedrového dřeva s různými africkými motivy, překrásné koberce a nepřeberné množství nejrozličnějších fosilií a minerálů jsou lákadlem, kterým málokterý turista odolá. Jenže všude nejsou ceny stejné a je potřeba počítat s tím, že první cenu, kterou vás obchodník naprosto ohromí bývá často až desetinásobně nadhodnocena. V Maroku stejně  jako v Orientu a arabských zemích, jsou ceny smluvní a vzájemné obchodování je považováno za rituál, který může být pro Evropana nezapomenutelným zážitkem.

Maroko voní mátou ...Pár užitečných rad na cestu

 ♣ Ke vstupu do Maroka musí být občan ČR vybaven cestovnim pasem s platností nejméně 6 měsíců od vstupu na marocké území. Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum na dobu nepřesahujíci dobu pobytu 90 dnů. Občané ČR musí být pro pobyt vybaveni přiměřenou částkou finančnich prostředků s ohledem na předpokládanou délku a účel pobytu.

♣ Při cestách vlastním motorovým vozidlem předkládá řidič také český nebo mezinárodní řidičský průkaz a platné doklady k vozidlu, tj. technický průkaz a doklad o zaplacení povinného ručení (tzv. zelenou kartu). Povolení k užívání vozidla na marockém území je udělováno na dobu maximálně 6 měsíců. Po uplynutí této lhůty musí být vozidlo zaregistrováno na Ministerstvu dopravy Maroka nebo před jejim ukončením vyvezeno ze země.

♣ Přihlašovací povinnost v Maroku plní hotely, kempy a ostatní ubytovací zařízení. Elektrícké napěti v Maroku je standardně na 220, (někde ještě i na 110 V). ale bez univerzálního adaptéru se na cestu nevydávejte.

♣ Rozhodně není dobré nechávat věci ležet volně před stanem· Maročané se neostýchají si takto odložené věci vzít. Naopak do stanu se vám nikdy nikdo neodváži vstoupit.

♣ V Maroku je o hodinu méně než v středoevropském časovém pásmu a neplatí zde střídáni zímniho a letniho času.

Kde složit hlavu

Při cestování po Maroku si můžete vybrat z několika různých typů ubytování. Záleži především na tom, kolik chcete za ubytováni utratit. Hotely jsou vždy čisté a většinou i účelně zařízené. V těch dražších bývá na pokoji i lednička, TV a vařič. Sociální zařízení většinou bývá přímo na pokoji, někde je společné pro jedno patro. Při příjezdu do města se rozhodně vyplatí chvíli hledat a ptát se, někdy tak lze i výrazně ušetřit a najít velmi levný a útulný hotel. Přesto je však lepší mít ubytování zarezervované už před příjezdem do Maroka.

V poslední době je stále populárnější ubytování v tzv. riádech, luxusních měšťanských domech přeměněných na hotely. Většinou jsou umístěny přímo v historických centrech města a ubytování v nich je velmi přijemné. Podobné jako riády jsou také maisony. Jedná se o krásné domy, ve kterých se pronajímají pokoje turistům.

Ceny v rodinných a menších hotelech se orientačně pohybují od 80 do 250 dirhamů za osobu a noc). Máte-li v úmyslu cestovat opravdu „po trempsku“ je další možností se ubytovat v kempech. Je ale třeba počítat s tím, že jejích kvalita není nijak závratná. Za to je ubytování velmi levné a někde je možné se i osprchovat.

   Foto: www. si.smugmug.com, shutterstock.com

 

Aktuální počasí v Casablance, Maroko

[forecast location=“casablanca maroco“ caption=““ “ measurement=’C‘ todaylabel=“Dnes“ datelabel=“date(‚d/m/Y‘)“ highlow=’%%high%%°/%%low%%°‘ numdays=“5″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*