Indonésie – Bali, exotika na dosah

Indonésie - Bali, exotika na dosahIndonésie patří se svými 195 miliony obyvateli k páté nejlidnatější zemi světa. Nejobývanější jsou zejména ostrovy Bali, Jáva a Madura. A právě první z nich, Bali, je tropický ráj s jedinečnou směsicí moderních turistických zařízení v kombinaci s úžasnými možnostmi nákupů, poznávání bohaté  historie, památek a přírodníck krás.

Kultura Bali je unikátní a domorodci příjemní, přátelští, a hlavně – velmi spokojení, což se odráží i v jejich životě. Zásluhu na tom má především jejich jedinečná hinduistická kultura, která se v Indonésii zachovala navzdory nástupu islámu. Díky tomu se denně odehrává náboženský život, který můžete vidět na vlastní oči při četných obřadech, na balijských festivalech či ve velkolepých chrámech a palácích. Oblíbenou zábavou místních lidí je pouštění draků a dokonce se zde v této disciplíně konají i soutěže. Balijci jsou však i velmi pracovití a zruční řemeslníci a umělci. Vynikají zejména v řezbářství a při úpravě předmětů z želvoviny a zlata, stříbra a dalších kovů., a také umí své výrobky náležitě prodat.Všude narazíte na podnikavé domorodce, kteří jsou schopni prodat kromě suvenýrů téměř cokoliv. Smlouvání ceny je proto velmi oblíbené a může vám ušetřit hodně peněz.

Indonésie-Bali, exotika na dosah

Bali je turisticky nejoblíbenější ostrov v Malých Sund nacházející se jen 8 stupňů jižně od rovníku. Stálá celoroční teplota je 30 °C. Střídá se zde suché a dešťové období. třídá se zde horské pásmo pokryté pralesem s nížinami. Kromě nádherné flóry je zde i rozmanitá fauna. Žijí zde mnohé původní druhy jako tygr, orangutan, krokodýl, varan, nosorožec jávský, buvol či exotické ptactvo. Na vývoz se pěstují kokosové ořechy, kaučuk, koření, káva, čaj a cukrová třtina.

Na Bali je množství hotelů, barů a restaurací. A mnoho možností jak trávit volný čas.  Turisté navštěvují Bali hlavně, aby si zaplavali se žraloky, objevili krásu korálového útesu nebo si užívali koupání v teplém moři. Pro aktivní je rafting na divoké vodě  velmi populární aktivitou spojenou s výlety na Ayung, TelagaWaja, Unda Rivers. Pro ty, kterým to nestačí, doporučujeme zajít si na nejlepší surfovací pláže na světě, které lze nalézt na západní straně ostrova. Naopak na východní straně najdete nádherné písečné pláže s jemným pískem a teplé azurově modré mořské laguny, které tak lákají k lenošení.

Indonésie- Bali, exotika na dosah
Turistickou atrakcí jsou prameny Tirta Empul, které Balijci velmi uctívají a považují je za léčivé, neboť legenda praví, že pramen vytryskl ze země jako elixír nesmrtelnosti,jenž vrátil život poraženým bojovníkům, kteří padli v boji proti krutému vládci Maya Denawa. Tato více než tisíciletá tradice přetrvala dodnes a koupele využívají především těhotné ženy a těžce nemocní.

Zážitkem pro Evropana je indonéská kuchyně, kde převládá rýže, kukuřice a ságo, ale i speciality z mořských živočichů jako např. mořský rak, ústřice, garnát, krevety, sépie, humři atdHovězí a kuřecí maso najdete bez problémů; vepřové maso najdete jen v čínské restauraci nebo v nemuslimských regionech. Kokosový ořech, paprika, sojová omáčka a arašídová omáčka jsou nejčastějším kořením, nicméně každá oblast má svůj vlastní speciální způsob přípravy jídla. Nasi goreng (pražená rýže),) a gado-gado (zelenina s arašídovou omáčkou a nakrájeným vařeným vejcem) patří k typickým indonéským jídlům. Ti, kdo milují ovoce si na Bali určitě příjdou na své. Běžným indonéským ovocem jsou chlebovník, durian,karambola, papája, ananas a mango.

InIndonésie - Bali, exotika na dosah
Krekry z krabího masa smíchaného s rýžovou moukou nebo ságem se nejprve suší, (dokud se se nepodobají tenkému plátku, jako by z plastu), a teprve poté se smaží na oleji.

 

 

Foto: omgmsg.com, sxc

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*