Nábytek z exotických dřevin

Designový stůl z exotického dřevaNa otázku proč se dostaly do popředí zájmu exotické dřeviny v interiéru i exteriéru je snadná odpověď. Mají jinou kresbu a strukturu než naše domácí, jsou pružné a odolné, a po létech používání získají skvělou patinu při minimální údržbě.

Exotické dřeviny jsou dokonalým materiálem pro výrobu nábytku, exkluzivní obložení stěn a podlah, oken a dveří, parapetů, intarzovaných parket, ale i teras a venkovních ploch. Bambus nebo teak zná téměř každý, ale co takové meranti, iroko nebo abachi? Stojí za to se zajímat o dřeva dovezená z Kanady, Barmy nebo Kostariky? Určitě ano, neboť dřevo má mnoho nezaměnitelných vlastností, které jej předurčují nejen k užitku, nýbrž především k vytvoření interiéru s originálním designem.

Z velkého množství druhů exotických dřev vám představíme alespoň některá z nich. Kanadská třešeň, která pochází z Kanady a USA a má světle hnědé dřevo s červenavým nádechem a tmavším žíháním, se podobá evropské třešni, jen má o něco tmavší profil. Používá se na masivní nábytek, palubkové a lamelové podlahy, obklady, dýhy. K podobným účelům je určeno i dřevo marupa s jemnou texturou, žlutavě bílé až slámově žluté barvy, někdy jemně nazelenalé, z něhož se prodávají masivní palubky i u nás. Velmi těžká, tvrdá a trvanlivá dřeva označovaná jako jacaranda či kingwood patří mezi palisandry, z nichž se vyrábí dýhovaný luxusní nábytek a parketové podlahy. Americký a evropský ořech často nahrazuje africký ořech s delikátní strukturou a zlatozeleným nádechem, který působením světla ztemní a dostává časem zlatitou patinu. Ořechové dřevo je přitom lehké a dostatečně pevné, dobře se ohýbá, proto se využívá na luxusní truhlářské práce, kancelářský nábytek, dýhy, dveře, okna a podlahy. Takřka univerzální uplatnění má lehké cedrové dřevo abachi často používané na rámy dveří, profilované lišty, obklady fasád až po vnější obklad saun.

Nábytek z exotického dřeva: Originální odklídací stolek z kaktusového dřeva

Dřevo sekvoje (prodávané pod obchodním názvem redwood), s výrazně fládrovanou strukturou světle hnědé až načervenalé barvy, se uplatňuje při výrobě nábytku, překližek, obkladů stěn, k výrobě dekorativních dýh a k řezbářským pracím. K intarziím je rovněž využíváno tmavě oranžové až temně červené dřevo cocobolo s černými žilkami a atraktivní kresbou, které je druhem palisandru. Toto velice tvrdé a těžké dřevo bývá považováno za jedno z nejkrásnějších dřev vůbec.
Pro výrobu nábytku převažují exotické dřeviny se světlým nádechem, jako jsou wengé, bambus nebo teak. Z tmavých připadá v úvahu například eukalyptus, mahagon nebo brazilská třešeň, jejichž dřeva přechází od tmavočervené až po červenohnědou. Na trhu se objevují i moderní nábytkové stěny z palisandru nebo zebrana. Poslední jmenované dřevo spolu s wengem vynikají výraznou kresbou, která se často uplatňuje k výrobě drobného nábytku a kuchyňských dvířek.

Vana z teakového  døevaExotické dřeviny jsou oblíbené na plovoucí podlahy, parkety a mozaiky. Bambus, champaka, keruing nebo massaranduba lákají spotřebitele nejen neobvyklým zabarvením a typickou strukturou dřeva, ale i vysokou trvanlivostí. Například mozaiková podlaha z dřeva merbau má nepochybně širší barevnou škálu než velkoformátová podlaha z domácích dřevin. Co se týče vlastností exotických dřevin, vynikají neobyčejnou odolností vůči vlhkosti a oděru. Jednou z houževnatých dřevin je seminai, která má dřevo velmi husté, což je vhodné právě na podlahy koupelen. Srovnatelné vlastnosti má samozřejmě i bambus, který je ve srovnání s jinými dřevinami dvojnásobně pevnější. Proto i bambusová podlaha odolá vlhkému prostředí, aniž by utrpěla na kráse. V souvislosti s bambusovým dřevem nelze opomenout i jeho další uplatnění v podobě japonských posuvných stěn ze štípaného dřeva nebo stínících žaluzií do interiéru i exteriéru v přírodním světlém nebo příjemném karamelovém odstínu.

 Foto: sxc.com, todesign.com, sundancefurnishings.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*