Dopřejte si odpočinek s rockerem

Není nad to, dopřát si po práci pořádný relax. Tentokrát nikoliv s hudbou, ale pěkně pohodlně, v houpacím křesle. A koneckonců, tu hudbu si při odpočinku můžete pustit.

Na začátku zrodu houpacího křesla stál houpací kůň – oblíbená dětská hračka viktoriánské doby. Následoval vývoj houpací židle, v němž vede Anglie, kde bylo později vyrobeno první proutěné houpací křeslo – rocker. Označení rocker má totiž v angličtině mnoho významů, ale  slovo houpací křeslo se objevilo již ve středověku, kdy jím byla označována osoba houpající kolébku. V přeneseném významu se jednalo o chůvu.

Starý dobrý Chippendal …

Technologie a výroba z loupaného proutí se však více rozšířila v Americe, kde je označována jako koloniální styl. Anglie se vrátila k osvědčenému materiálu – dřevu. Zdobné chippendalovské vyřezávané kusy si získaly věhlas po celém světě, ale měly jednu nevýhodu – byly těžké a špatně se s nimi manipulovalo. Zvrat a prudký vývoj v konstrukci houpacího křesla nastal až vynálezem Thonetova zpracování dřeva ohýbaného nad párou.

Různé barvy, tvary i materiály

Mistrně ohýbané dřevo je v konstrukci houpacího dřeva klasickým materiálem, ale v historickém vývoji najdeme proutí loupané i neloupané, ratan, teak, dýhu, kov a z těch moderních i vstřikovaný plast do forem, laminovanou lepenku, skleněná vlákna a dokonce i eternit. Sedáky a opěrky se čalouní nebo vyplétají textilem, kůží a koženkou.

Do moderních interiérů je žádané houpací křeslo s chromovanou konstrukcí a lehkým vzdušným výpletem. Sedák a opěrka hlavy jsou polstrovány pěnovou poduškou. Kdo dává přednost teplému dřevu najde v nabídce houpací křeslo s odlehčenou konstrukcí z masivu a textilním čalouněním. Konzervativní model dobře zapadne do libovolného interiéru a zákazník má možnost výběru barev i vzorů potahoviny. Máte-li rádi pohodlí, můžete si k některým houpacím křeslům pořídit i podnožku. Kancelářskou práci si můžete zpříjemnit ergonomicky tvarovaným houpacím křeslem s designem kancelářské židle. Stranou nezůstanou ani děti, pro které je houpací křeslo báječnou zábavou. Na trhu jsou látková houpací křesla pro batolata s protišpinivým omyvatelným povrchem, bezpečnostními pásy a s vibračním mechanizmem.

Houpací křesla v současném designu

Jaké materiály a tvary houpacích křesel jsou ve světovém kurzu, ukázala anketa na světovém designérském webu. Že v poptávce stále vedou přírodní materiály, potvrzuje fakt, že mezi dvacítku vybraných modelů se na přední místo zařadilo houpací křeslo renomované italské značky Capellinni, z přírodního ratanu ve tvaru ležatého banánu.

Z nepřeberného množství exponátů letošního Salone del Mobile 2018 bylo hitem polyethylenové houpací křeslo vhodné do exteriéru i interiéru italské značky Plank či houpací židle Piňa s podnoží z lakované oceli a lyžinami z masivního jasanu v přírodním nebo lakovaném provedení a sedákem z lakovaných ocelových prutů. Židle pochází z dílny španělského designéra Jaime Hayona.

Švédští designéři se zhlédli v ultramoderním jednoduchém stylu a navrhli houpací křeslo ze sklolaminátu vzhledem připomínající surfovací prkno. O modifikacích tvarů od „Thonetovské“ klasiky přes surrealistické až po futuristické modely na světovém trhu houpacích křesel nouze není a zcela jistě ještě dlouho nebude. Je jen otázkou, kam až je ochoten spotřebitel jít. V ceně i designu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*