V zemi slonů, skořice a čaje

V zemi slonů, skořice...

V zemi slonů, skořice...Drahokam v Indickém moři, Ostrov lvů a skořice nebo Země zeleného zlata. Tak se přezdívá pohádkovému ostrovu na jih od Indie, kdysi pojmenovaný jako Cejlon a v současnosti známý jako Srí Lanka.

S rozlohou bezmála pětašedesát tisíc kilometrů čtverečních zaujímá Srí Lanka deváté místo mezi největšími světovými ostrovy.  Země je geologickým odštěpkem z období třetihor a od Indie jej dělí jen úzký průliv Palk . Srí Lanka je rozčleněna na tři části: první je úrodná a hustě obydlená pobřežní oblast, druhou tvoří horský masiv ve vnitrozemí a poslední částí ostrova je suchá  vápencová zóna na severu. Oficiální názvev ostrova je Srílanská demokratická socialistická republika a veškerá správa země se odehrává v hlavním městě Kolombo s více než dvěma milióny obyvatel.

V zemi slonů, skořice

Prvním názvem země bylo Taprobane – země skořice. Pod tímto jménem se ostrov zapsal do mnoha řeckých a římských lodních deníků jako skutečný ráj na zemi.  Významnou komoditou ostrova jsou dodnes rozsáhlé čajové plantáže, z nichž pochází i oblíbená značka Lipton a právě čaj se stal dalším ze symbolů tohoto tropického ráje, o němž se rovněž mluví jako o ostrovu lvů. Paradoxem je, že na Srí Lance nikdy lvi nežili a legenda je spíš založena na místní pověsti o „muži se lví silou.“ Přesto má tato země dodnes ve svém znaku lva a s jeho vyobrazením se můžete setkat na každém kroku. Cejlonu kralovali Portugalci, Nizozemci i Britové ale roku 1952 si obyvatelé vydobyli svou nezávislost jako republika a přijali své třetí a zatím poslední jméno Srí Lanka – zářící ostrov .Na tomto ostrově žijí vedle sebe buddhisté, hinduisté a muslimové. Ovšem jejich soužití nebylo vždy zrovna nejklidnější.  V roce 1983 vypukla občanská válka mezi buddhistickými Sinhálci a hinduistickými Tamily, kteří chtěli a cdosud stále s menšími přestávkami usilují o svůj vlastní stát. Vojenské síly byly proti odhodlaným Tamilům nasazeny až v roce 1993, kdy byl zavražděn prezident Srí Lanky. Spojenci dobyli tamilské hlavní město Jápané a od roku 1995 se již pokus o rozdělení ostrova nekonal.

V zemi slonů, skořicePřibližně polovinu rozlohy Srí Lanky pokrývají lesy. Nejvýznamnějšími produkty jsou: cejlonský čaj, rýže a kaučuk. textilní průmysl prochází fází rozkvětu a staví se do pozice velkého průmyslníka na mezinárodním trhu. Vyvážejí se nejen zemědělské produkty a textil, ale i drahé kameny, olovo a vzácná dřeva (týk a eben). Do země se přivážejí průmyslové výrobky a některé druhy potravin. Nejoblíbenějším zvířetem je všestraně využitelný slon. Hraje důležitou roli při náboženských svátcích a je považován za svaté zvíře. Na ostrově jich dnes žije jen několik stovek, zatímco před pár lety jich ještě bylo přes tři tisíce. Bohužel, i tady na ostrově se o jejich vyhynutí postarali mezinárodní pytláci a obchodníci se slonovinou.

Pro turisty je tu velmi příznivé klima po celý rok, protože průměrná teplota je  26°C, pláže jsou téměř liduprázdné a kdo chce poznávat ostrov stojí za shlédnutí bývalá královská města Polonnaruwa a Sigiriga, kde můžete také ochutnat mnohé kulinářské speciality včetně palmového vína „toddy“. Krásné je i město Kandy, svaté místo sinhálských buddhistů.  Samozřejmě povinností každého návštěvníka  ostrova je ochutnat nejrůznější druhy čajů. Určitě si nedejte ujít návštěvu tradiční čajové farmy, odkud pochází čaj lahodný Lipton, a kde se čajové produkty vyrábějí ještě na původním vybavení a v původních prostorách. Čaj zkrátka voní celou Srí Lankou…

V zemi slonů, skořice

Foto: royivankoe.com, wordpress.com

2 Comments on V zemi slonů, skořice a čaje

  1. Dobrý den, děkujem za super článek. Příští rok máme Srí Lanku v plánu, chtěli bychom tam vyrazit za setjnými zážitky, jaké jste tam zažila Vy. Bohužel, limituje nás jazyk. Chtěli bychom tedy vyrazit s cestovkou. Uměl byste nám nějakou doporučit? Manžel našel tyto stránky maledivy-sri-lanka.cz/sri-lanka-dovolena. Nemáte s nimi nějakou zkušenost?
    Děkuju za odpověd, T.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*