Ve státě Jalisco, nejmexičtější oblasti Mexika vznikly sombrera, rytmická a podmanivá hudba mariachi a tequila, jejíž kořeny sahají až do slavné éry aztécké kultury. Sladkou šťávu z endemického druhu agáve jako první na světě vylisovala žena jménem Mayauhetl z kmene Olméků, jejíž manžel Patecatl dal šťávu vykvasit a získaný nápoj dal darem svému vládci Montezumovi. Tak praví legenda.
Moderní historie výroby tequily začíná až v šestnáctém století, kdy Španělé kvašený nápoj „prohnali“ destilací a tak vznikl první předchůdce tequily mezcal. Pálenku z divokého agave však předčil nápoj vyráběný z modrého agave, které však rostlo pouze v v okolí oblasti Tequila, po níž národní mexický nápoj získal své jméno.
Z modrého agave se k výrobě tequily používá pouze srdce rostliny, takzvané „pino“, protože agave se po odstranění mečovitých ostrých listů vzhledem podobá ananasu. Těžkou práci na poli dodnes vykonávají takzvaní jimadoros – dělníci, kteří sklizené agave dobývají a vrší na hromady u cesty. Agave se potom zpracovává v hliněných pecích, v nichž se působením tepla uvolňují cukry, což je důležité z hlediska obsahu alkoholu ve výsledném produktu. Poté se agave drtí, kvasí a nakonec probíhá dvojnásobná destilace. Jen pro představu doplňme, že k výrobě jedné láhve tequily je třeba zhruba osm kilogramů agave, z jednoho vyzrálého plodu se tudíž připraví asi deset lahví. Než se pálenka stočí do láhví skladuje se buď v sudech nebo nerezových tancích.
Existují jen dva druhy – tequila kvalitní a dobrá
Tak jako jiné destiláty se i tequila liší kvalitou a složením. Jednotlivé varianty tequily se posuzují podle doby zrání a podílu agave. Nejkvalitnější tequila obsahuje stoprocentní podíl agave, zatímco jiné druhy tequily pouze poloviční množství, kdy chybějící podíl agave nahrazuje cukrová třtina.
Tequila Blanco je vyráběna výhradně ze stoprocentní šťávy agave. Tato tequila je ze zákona dvakrát destilována a vyrábějí se z ní jak Añejo, tak i Reposado tequily. První musí zrát minimálně rok, druhá alespoň dva měsíce. Čistá Blanco tequila z modré agave má po dvojí destilaci květinové, bylinné a pepřové aroma, které je zakončeno přirozenou sladkou chutí agave. Blanco tequila má větší říz než Añejo a Reposado. Tequila Gold, na rozdíl od křišťálově průhledných tequil získává zlatavou barvu, díky karamelovému dochucení, které má simulovat zrání v sudu. Je proto považována za nejméně kvalitní tequilu a hodí se pouze do míchaných nápojů.
Průměrná cena tequily se v Mexiku pohybuje kolem 100 – 200 pesos (320 – 640 Kč) za litr, přičemž nejkvalitnější a tedy i nejdražší je tequila Añejo. Mezi nejoblíbenější značky tequily v Mexiku, patří například Jose Cuervo a Sauza, dále také El Jimador, Herradura, Orendain či Cazadores.
Saludos Cuervo aneb Na zdraví, havrane!
Vidět na vlastní oči, kde vůbec vznikla první tequila na světě je lákadlem pro turisty, ba co víc, do skanzenu ve vesnici Tequila, která patří mezi památky UNESCO se pořádají jednodenní výlety z nedalekého města Guadalajara. Nejstarší a největší palírna v Tequile je La Rojeňa, jehož zakladatelem byl pan José Cuervo a začal zde vyrábět tequilu v roce 1758.
Teprve až o sedm let později získal jeho syn José Maria Guadalupe Cuervo koncesi k produkci tequily pro obchodní účely a založil lihovar La Rojeña. Odtud se také tequila začala exportovat do El Pasa v americkém Texasu, kde právě začala slavná éra zlaté horečky. Potíž byla v tom, že většina zlatokopů včetně barmanů neuměla španělsky, a tak se sudy s tequilou označovaly obrázkem havrana (ve španělském překladu cuervo), proto určitě nepřekvapí, že malým strážcem této továrny je právě havran, která návštěvníky vítá v kleci hned u vchodu do palírny.
Každé dopoledne je v areálu palírny pro turisty připravena ukázka moderní i tradiční výroby tequily, muzeum s historickými nástroji, dokumentárními fotografiemi a tequilami, které již mají sbírkovou hodnotu a součástí programu je samozřejmě i ochutnávka tequily.
Foto:. freeimages, mexicodestinos.com
Leave a Reply