Zářivé ozdůbky z dílny Swarowski už dávno neslouží jen jako luxusní šperky, ale stále častěji se objevují v designových kolekcích renomovaných značek výrobců praček, digestoří, chladniček, ba i v obložení koupelen včetně sofistikovaných zrcadel a osvětlovadel.
Šperky, které se dnes prodávají na celém světě, jsou pojmenovány podle podnikatele českého původu Daniela Swarovského, brusiče křišťálového skla, který se koncem devatenáctého století přestěhoval do Tyrolska a společně se svými syny založil továrnu na brusné kotouče. V roce 1931 začali Swarovski vyrábět broušená sklíčka – ozdoby, které se našívají nebo lepí na šaty a později výrobu rozšířil o doplňky, které zdobily róby nejedné filmové hvězdy. V šatech hustě posetých Swarovského křišťály přišla zazpívat i Marilyn Monroe prezidentovi JF Kennedymu. V sedmdesátých letech minulého století se začala firma Swarovski věnovat výrobě figurek z broušeného křišťálu, luxusní bižuterie a šperků z broušeného vysokojakostního čirého skla s vysokým indexem lomu – z křišťálu.
Nicméně společnost se podepsala i pod mnohé velmi významné inovace v rozmanitých sférách života. V roce 1937 firma představila odrazové sloupky a reflexní dopravní značení, které se staly doslova revolucí v bezpečnosti dopravy. Dodnes se velmi úspěšně prodávají pod obchodní značkou Swareflex ®. V 30. letech 20. století si firma dala patentovat trimmings – látkové proužky zdobené křišťálem, které se používají jako ozdoba na oděvy. O padesát let později přišla firma opět s novou technologií hotfix, umožňující nažehlit křišťál na látky a v tom stejném roce zavedla technologii na recyklaci olova, která se úspěšně používá i při výrobě křišťálů. Jen o rok později Swarovski pro šperkařství objevil oxid zirkonia, který se do té doby pro svou mimořádnou tvrdost používal pouze v laserových technologiích. Zirkonium se časem stalo nejpoužívanější alternativou diamantů po celém světě.
Krystaly jsou často používány na velmi slavnostní události jako například při udílení cen Academy Awards. Carey Mulligan a Jennifer Lopez měly při této příležitosti na sobě šaty zdobené swarowského krystaly a Kate Moss byla nedávno viděna na večírku Swarovski v šatech z éry 1920, který se konal ve Velké Británii, a které připomínaly šaty, které měla na sobě na první schůzce s Johnym Deppem v roce 1994. Odhadovaná cena šatů představuje částku více než 60 000 dolarů.
Swarovski má kromě sítě výrobců, brusíren, návrhářů, umělců a obchodů po všech kontinentech i Muzeum křišťálových světů, které se stalo druhým nejnavštěvovanějším místem v Rakousku. V muzeu lze vidět unikátní svět křištálu, broušených kamenů, návrhářských děl a výrobků od dob vzniku firmy přes současnost až po vize budoucnosti.
Foto: kristallwelten.swarovski.com
Leave a Reply