Santa Claus je ve světě populární postava stejně jako náš Mikuláš. Na rozdíl od něho to není vždy starý kmet s bílými vousy. Leckde dokonce sportuje anebo vůbec nevypadá jako dobrosrdečný stařík.
Střední Evropa má mikulášské otce a strýčky
V Polsku dárky roznáší Svatý Mikuláš. Není na to sám. Pomáhá malá hvězdička Gwiazdka nebo dědoušek Gwiazdor či Sv. Mikolaj. Jakse jmenuje, záleží na regionu. V Srbsku nosí dárky Sveti Nikolaj, což je vlastně Mikuláš. Podobně je na tom Zakarpatská Rus. Německý svatý Mikuláš má různá jména v různých částech Německa: Knecht Ruprecht nebo Krampus zavítá za dětmi v jižním Německu; Pelzebock v severozápadní části země a Hans Muff v Porýní. Stejně jako Černý Petr, nese pytel na zádech a v ruce má hůl. Na zlobivé děti pak platí hrůzostrašní čerti – Krampusové, kteří tradičně „řádí“ v bavorské části Německa. V Nizozemí, je velmi pevně zakotvená tradice sv. Mikuláše. A co je zajímavé a málokdo to ví – název Santa Claus pochází právě z Nizozemska. Sv. Mikuláš, anglicky Saint Nicholas, později v Nizozemí zlidovělo právě v „SinterKlaas“. Když se poté Holanďané vylodili v Americe, přivezli s sebou vánoční zvyky, a z toho vzešel známý Santa Claus.
Francouzskou obdobou Santa Clause je Otec Vánoc – Père Noël. Někdy umísťuje dárky a hračky do bot, jinak je se Santou v podstatě identický. Stejně tak Otec v Portugalsku (Pai Natal), Otec Vánoc v Británii (Father Christmas).
V Rusku přijíždí Děda Mráz na saních až z Čukotky až sedmého ledna, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka. V Bulharsku mají dědečka Koledu, v některých částech Chorvatska je to postava známa jako Božičnjak.
V Itálii vládne emancipace
V Itálii roznáší dárky vousatý chlapík jménem Babbo Natale, který sem přichází z dalekého Finska, ačkoli pro Finy je zcela neznámý. Působí v různých regionech, ale má i pomocnici – laskavou čarodějnici Befanu, která děti obdarovává 6. ledna a je tak jediným ženským „Ježíškem“ v celé Evropě.
Severské symboly – sob a koza
Švédské děti čekají na Jultomtena, jehož sáňku přitahuje Julbocker, kozy Thor, bůh hromu. Obléká se červeně a na zádech nese vyčnívající pytel. Finsko je zajímavé tím, že ačkoli podle některých legend právě tam sídlí Santa Claus, i když podle jiných sídlí v Norsku, Finové se drží svého dědečka Ukka. Ukkovo celé jméno zní Joulupukki a na pomoc si bere pracovité skřítky. V Norsku je jen jeden, jmenuje se Misen a vystačí si sám. Jen někde ho zastupuje kouzelná koza.
V Dánsku je nositelem dárků, Julemanden, přijíždí na sobu, ale aby stihl všechnu práci , pomáhají mu elfové, o nichž legenda praví, že pocházejí z podkroví, kde žijí, aby pomohli Julemandenovi. O tom, jestli v domě opravdu jsou se děti mohou přesvědčit. V předvečer nadělování položí do podkroví talíř s mlékem nebo rýžovým pudinkem a doufají, že ráno bude miska prázdná.
Vánoce na Islandu se poměrně liší od všech jiných. Dárky zde nosí třináct vánočních skřítků, kteří chodí od 12. – 24. prosince. Každý den nadělí dětem nějakou drobnost a vše vrcholí 24. prosince, kdy Santa Claus přichází s hlavní nadílkou.
Santa Claus v zámoří
V USA je známý Santa Claus, který sídlí na severním pólu. Ne každý má jasno v tom, zda v Dánsku nebo ve Finsku. Je vždy elegantní, má červený plášť a čapku zdobené bílou kožešinou a jezdí na saních tažených kouzelnými soby. Do španělsky mluvících zemích, jako je Mexiko, Portoriko, Argentina, Brazílie a Filipíny Santa Claus nedojíždí a přenechává obdarování dětí Třem králům. Jen v Ekvádoru jaksi nemají žádnou „santovskou“ postavu a dárky se ocitají z ničeho nic. Jen částečně se mezi dětmi rozšířila představa nějakých zázračných mužiků.
Exotický Karibik má na starost bratranec původního Santa Clause – Uncle Santa. Na Havaj, stejně jako do Austrálie, připlouvá na surfu v tradičním červeném plášti a dětem naděluje drobná cukrátka. Nejzajímavějšího Santu však mají v Polynésii, kde nese podobu velkého kraba.
Leave a Reply