Příští týden tu máme Velikonoce, nejstarší křesťanský svátek, během kterého si křesťané připomínají umučení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Typickými velikonočními zvyky jsou polévání vodou, pomlázková mrskačka, ale nejznámější velikonoční rekvizitou jsou malovaná vajíčka – kraslice. Nejdražší vyrobil ruský klenotník.
Vajíčkem vzhůru ke slávě
Peter Carl Fabergé byl ruský zlatník, brusič diamantů a na slovo vzatý odborník na práci s emailem. Své první zlaté velikonoční vajíčko vyrobil v roce 1873 na objednávku cara Alexandra III. pro jeho manželku.
Na Velikonoční neděli dostala carevna Marie Fjodorovna od svého manžela dárek – na pohled jednoduché slepičí vejce, které ukrývalo v sobě překvapení. Schránka vajíčka byla pokryta bílým emailem a dala se otevřít. V ní byl ukrytý zlatý žloutek, který se také otevíral a uvnitř se skrývalo zlaté kuřátko. A aby to nebylo všechno, Fabergé umístil do bříška kuřátka diamantovou kopii carské koruny a rubínový přívěsek, který měl také tvar vajíčka. Car byl natolik spokojen s jeho prací, že ho jmenoval svým dvorním zlatníkem a každý rok si od něj objednával různé dary určené k nejrůznějším příležitostem.
V letech 1884 – 1917 bylo vyrobeno 56 kusů těchto neobvyklých velikonočních vajec, přičemž poté převzal tradici car Mikuláš II., který těmito luxusními dárky obdarovával až do roku 1917 svou matku a manželku. Po převratu Peter Carl Fabergé emigroval do Švýcarska, kde za dva roky v Lausanne zemřel. Pokračovatelem díla dvorního ruského klenotníka Fabergé se až v r. 1990 stala německá firma Mayer po získání práv od dědiců a obnovila tradici zlatých velikonočních vajíček. První z nich dostal do daru Gorbačov po udělení Nobelovy ceny míru. Daroval jej národnímu muzeu v Kremlu.
Fabergého poklad
Mezi nejkrásnější vajíčka světa patří Korunovační vejce uvnitř s funkčním kočárem z platiny a horského křišťálu. Další je vejce s motivem transsibiřské magistrály s miniaturní lokomotivou a pěti vagóny ze zlata a platiny. Světově proslulá je Jedlová šiška, jejíž šupinky na okrajích zdobí stovky briliantů a uvnitř je stříbrný slon s jezdcem ve zlatém sedle. Z celkem šestapadesáti vajec se jich údajně dochovalo čtyřicet sedm kusů .V Kremlu je jich deset, ostatní jsou ve vlastnictví bohatých sběratelů, královny Alžběty II, švédského krále Carla Gustava i Michaela Jacksona. A jaká je cena jednoho zlatého vajíčka? Více než astronomická. A pokud některé z nich na světové aukci objevíte, připravte si půl miliardy korun a možná i více. Věřte, že neproděláte, neboť zájem sběratelů o Fabergého vejce je stále veliký.
Foto: www.bing.com
Leave a Reply