Od adventu do Tří králů, v Evropě i za rovníkem

Od adventu do Tří králů v Evropě i za rovníkem

Od adventu do Tří králů v Evropě i za rovníkem

Řecko: Vánoční loď

V Řecku jsou Vánoce jedním z nejdůležitějších církevních svátků. Lidé si celé období mezi Vánocemi a svátkem „Epiphany“ (Tří králů) vzájemně přejí „Kales Giortes“, veselé svátky. Po celé zemi chodí děti ode dveří ke dveřím a za znění zvonků a bubnů zpívají „Kalanda“, oslavné písně přinášející radost a štěstí. Po dvanáct nocí se zapalují ohně na ochranu před skřítky, je to typický zvyk hlavně na venkově.
Místo vánočních stromků se zdobí miniaturní lodě. Tento zvyk souvisí s někdejším mimořádným postavením Atén jako námořní velmoci. Malé plachetnice lemované žárovkami křižují v období Vánoc slavnostně vyzdobené pokoje. Okna a krby jsou bohatě ozdobeny červenými poinsettiemi, které dotvářejí slavnostní atmosféru.
Řecké děti čekají na dárky až do Nového roku: Saint Vassilius jim je v noci na první leden položí k posteli. Na Nový rok se v Řecku podává dort se zlatou mincí zapečenou uvnitř. Nálezce mince čeká šťastný rok. Svátek Epiphany, Tří králů, v Řecku oslavuje křest Krista. V mnoha regionech se v tuto dobu posvěcuje pitná voda.

Španělsko: Dárky tří králů

Vánoce začínají ve Španělsku 22. prosince velkou vánoční loterií. Pro Španěly jsou Vánoce nejdůležitějšími svátky v roce, po kterých hned následuje Nový rok zvaný „Noche Vieja“ a 6. ledna svátek Tří králů „Día de Reyes“. Štědrý večer, „Noche Buena“, je tradičně rodinným večerem. Místnosti jsou slavnostně vyzdobeny borovými větvemi, poinsettiemi v krémové a typicky červené barvě, hořícími svíčkami a jesličkami. To vše dotváří atmosféru k chystané sváteční události, která je v protikladu s každodenním životem. Po štědrovečerní hostině, při které jsou podávány typické místní kulinářské speciality, se 24. prosince chodí na půlnoční mši. Známá kohoutí mše „Misa del Gallo“ oslavuje kohouta, který podle pověsti jako první ohlásil narození Krista.
Zlatým hřebem a zároveň zakončením vánočních oslav je 6. leden, den Zjevení Páně nebo Tří králů, kdy podle španělského obyčeje přinášejí tři svatí králové dárky dětem. Někteří lidé se 5. ledna převlékají za tři krále nebo jiné historické postavy. A během velké přehlídky „Cabalgata de Reyes“ rozhazují mezi děti sladkosti. Obvykle začíná tato přehlídka plavbou po vodě.

vánoční krůtaAustrálie: Ve jménu krocana

Vánoční zvyky v ostatních částech křesťanského světa byly často převzaty od kolonizátorů. Proto se v Austrálii na Vánoce jí zcela v anglickém stylu – plněný krocan, mince pies (masové paštiky) a různé pudinky.

Filipíny: Rýžové hody

Před kostely se ve stáncích nabízí pečivo: rýžový koláč jak bibingka a puto bumbong. Pro výrobu bibingky je třeba smíchat sladkou rýžovou mouku, máslo, vajíčka, cukr a kokosové mléko a směsí naplnit hliněnou formu vyloženou banánovými listy. Na směs se položí bůvolí sýr (Carabao) a posolené kachní vejce. Rýžové koláče se často pečou na dřevěném uhlí a servírují s čerstvě nastrouhaným kokosovým ořechem a horkou čokoládou.

Argentina: Boty pro koně

Vzhledem k tomu, že Argentina leží na druhé polokouli než naše země, vánoce v Argentině jsou ve znamení léta. Během měsíce prosince lidé žijící v Argentině pijí převážně chlazené nápoje a snaží se pobývat v klimatizovaných prostorách, aby se alespoň trošičku ochladili. Tradice zdobení vánočních stromečků se nevyhnula ani tomuto kousku světa. Na některých stále zelených stromech jsou různé dekorace. Argentiňané často zaVánoce - Argentinavěšují na stromy smotky z bavlny. Bílé bavlněné chomáčky mají připomenout sníh, který se nachází na stromech a v lesích severní polokoule právě v období Vánoc.
Štědrovečerní večeře je v Argentině nejčastěji servírovaná v zahradách. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl. Tzv. ninos envuettas je dalším oblíbeným jídlem. Je to jídlo z plátku masa s náplní vyrobenou z nadrobno umletého maso s nasekanou cibulkou, vařeným vejcem a kořením. Vše se zabalí do ruliček a velmi pomalu peče pod pečlivým dohledem.
Večer 6. ledna děti v Argentině dávají své pečlivě vyčištěné boty pod vánoční stromeček nebo vedle postele. Ven před dům se položí snítka sena a miska s vodou. Dle pověr je to proto, aby měl Magiho kůň, dostatek jídla a pití na své pouti za Ježíškem do Betléma. Magi je postava, která naděluje Argentinským dětem dárečky.

Foto: sxc.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*