Advent a vánoční zvyky Francie, Itálie a Anglie

advent_anglie...Anglie: Vánoční puding a jmelí

Vánoce se v Anglii slaví 25. prosince. V předvečer jsou na krbových římsách zavěšené vánoční punčochy připravené na příchod „Father Christmas“, který přiletí se sobím spřežením, přiveze dárky a spustí se dolů ze střechy komínem. Anglické domácnosti jsou před jeho příchodem vánočně vyzdobeny. Zářící poinsettie naaranžované kolem krbů a jmelí zavěšené u stropu patří k typickým vánočním dekoracím

Neodmyslitelnou součástí britského vánočního menu je pečený krocan, biskupský chlebíček a vánoční pudink. Do něj kuchař ukrývá stříbrnou minci pro štěstí. Sváteční hostina je veselou a zábavnou událostí. Lidé si nasazují barevné klobouky a louskají vánočními louskáčky. Při poslechu svátečního projevu Jejího Veličenstva královny se však kolem stolu rozhostí ticho.

 Francie: Kulinářské Vánoce

Vánoce jsou ve Francii vyvrcholením roku. Na rozdíl od ostatních evropských států zde ale předvánoční období nemá téměř žádný význam. Jenom ulice s obchody jsou ozdobeny girlandami světel a vánočními stromky. Francouzi kupují vánoční stromky na začátku prosince a zdobí je společně s rodinou. Prvního prosince dostanou děti adventní kalendář, ve kterém každé ráno, až do 25. prosince, najdou malý dárek.

Štědrý den je pro Francouze běžným pracovním dnem. Večeradvent_anglie... se ale sejde celá rodina při okázalé vánoční večeři. Při oslavách francouzských Vánoc jsou právě kulinářské speciality rozhodující. Tradiční štědrovečerní večeře je tzv. „Réveillon“, slavnostní hostina o mnoha chodech.

Francouzský Santa Claus, „Père Noël“, přináší dárky v noci ze 24. na 25. prosince. Na výzdobě pokojů, domů i vánočních stromků se podílí celá rodina. Stejně tak francouzská štědrovečerní večeře je pastvou pro oči. Drobné poinsettie jsou obzvláště vhodné k dotváření atmosféry slavnostní tabule. Francouzi je nazývají „Étoiles de Noël“ – „vánoční hvězdy“. Používají tyto populární pokojové rostlinky k výzdobě místností a dávají si je navzájem jako dárky po celý rok. Ve Francii a také v dalších evropských zemích se poinsettie staly součástí vánoční výzdoby teprve nedávno.

 

Itálie: Symboly Vánoc: jsou jesličky a stromek

V Itálii je vánoční období poměrně dlouhé: začíná 8. prosince a končí 6. ledna svátkem „Epiphany“ – tedy Zjevením Krista nebo Tří králů. V tomto období lidé zdobí své domácnosti poinsettiemi, připravují vánoční stromky, tradiční jesličky a další barevné doplňky. Někteří Italové drží 23. a 24. prosince půst a tradiční jídlo si dají až po vánoční půlnoční mši. V některých oblastech Itálie otevírají děti dárky již 24. prosince po půlnoci, jinde až následující den ráno. Po tradičním vánočním obědě 25. prosince děti recitují ostatním členům rodiny a příbuzným básně a dostávají za to drobné finanční odměny jako dárky.

Dalším významným datem je 6. leden, kdy přijíždí slavná „Befana“, stará, chudá, ale hodná čarodějnice. Přichází v noci z 5. na 6. ledna, jí oříšky a sušenky, které jí děti připravily, a před tím, než odletí, nechá dětem v punčochách dárky: uhlí pro nezbedy a cukroví pro ty hodné.

Po celou dobu jsou kromě vánočního stromku symbolem italských Vánoc jesličky. Je to vzpomínka na Františka z Assisi, který jako první vyprávěl příběh Vánoc za pomoci figurek. „Presepio“. Betlém s ručně vyřezávanými postavičkami je v mnoha italských rodinách pokládán za významný symbol Vánoc. Všechny figurky, kromě děťátka, se do jesliček vkládají již osmého prosince, novorozenec se v betlémě objeví až po půlnoci 24. prosince.

V současné Itálii se tradice mísí s moderními prvky, které dodávají klasickým dekoracím novodobý nádech. Větvičky poinsettie mohou sloužit jako varianta vánočního stromku a její květy se velmi často používají k výzdobě jesliček. Červené a krémové poinsettie pokrývají dekorační pyramidu, zdobí podstavec pro klasický vánoční stromek, bílé listy poinsettie dodávají jesličkám sváteční vzhled.

Foto: archiv autorky

3 Comments on Advent a vánoční zvyky Francie, Itálie a Anglie

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*