Není fík jako fík, ale opuncie se jim vyrovná

není fík jako fík

není fík jako fíkPodivuhodná ústrojnost mnohých nopálů, prapodivné postavení a vytvoření jejich hrozivých ostnů, veliké a skvělé květy jim získaly na zajímavosti a uznání. „Jen málo komu je známo, že i jejich ovoce se upotřebiti může v kuchyni“. Tak to bylo napsáno před stovkou let v ženském časopise,  a když si to přeložíme do moderní češtiny, má tvrzení plnou platnost i dnes.  Skutečně, každý zná opuncie, ale málokdo něco ví o lahodné chuti jejich plodů.

Zato obyvatelé Mexika již v dávných předkolumbovských dobách dovedli náležitě ovoce těchto kaktusů ocenit, neboť čím sušší a pustší je kraj, tím vzácnější je každý jedlý plod. Protože opuncie jich přinášely hojnost, byly velmi oblíbeny. Staří Aztékové je považovali za rostliny božského původu. Opuncie byla dokonce ztotožňována s bohem slunce a nakonec se dostala i do oficiálního znaku Mexika.

Ovšem ne všechny opuncie mají jedlé plody. Ale řada z nich dává velmi dobré ovoce, připomínající svou chutí pravé fíky. Jeden druh se dokonce jmenuje Opuntia ficus Indica. Je to prastarý název, který se zachoval ještě z dob, kdy se věřilo, že Kolumbova výprava vykonala cestu kolem světa a přistála v Indii.

Ovoce opuncií se sklízí v době zralosti. Avšak není radno brát je do rukou, protože každý plod je obalen nepříjemnými ostny. Ty se musí před použitím odstranit například tak, že se setřou chomáčkem suché trávy. Opunciové fíky jsou červené, žluté nebo i bílé barvy. Většinou jsou v nich semena, ale byly vyšlechtěny i jemné druhy s s bezsemennými plody.

Není fík jako fíkV současné době se již pěstují na velkých plantážích. Ihned po sklizni se šťavnaté plody ukládají do chladicích boxů automobilů nebo letadel a dopravují se do lahůdkářských obchodů velkých měst. Část úrody se suší. Na prudkém slunci to jde rychle a sušené ovoce dlouho vydrží. Z přezrálých sladkých plodů se vyrábí též ovocné víno. Posledním hitem je sušený prášek z nopálových plodů, který se stal „zázračným“ přípravkem na hubnutí. Možná, že funguje, ale třeba je to jen reklamní trik, kdoví. Jisté ale je, že „indiánské fíky“, jak se nopálovým plodům někdy říká, obsahují kromě vysoký podíl hořčíku a vitamínu C, kolem 9,7 g sacharidů, 0,5 g tuků, 1,7 g vlákniny a 0,7 g bílkovin .

V různých kuchařských knihách postrádáme zprávy o tom. zda se opunciové fíky používají do ovocných knedlíků, zato existuje jednoduchý recept na osvěžující zeleninovou přílohu: Nezralé plody se vaří ve vodě deset až dvanáct hodin, pak se nechají poněkud zkvasit a pokrm je hotov. Je to prý něco mezi kompotem a salátem.

Pikantní salát pro odvážné

  • 3 šálky vařených nopálových plodů
  • 3 lžíce nadrobno krájené bílé cibule
  • ½ šálku nasekaných lístků čerstvého koriandru
  • ½ lžičky sušeného mexického oregana
  • 2 lžíce limetové šťávy nebo octa a pár kapek olivového oleje

Do misky vsypeme nakrájenou cibuli, vychladlé a na osminky nakrájené nopálové plody a obě koření. Lehce promícháme, zakápneme limetkovou šťávou a kapkou olivového oleje. Do salátu lze přidat osminky vařeného vejce a kdo rád ostré může přidat nadrobno nakrájenou papričku jalapeňos. Pak už je salát opravdu stylový – po mexicku.

 

Foto autorka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*