Exotická zelenina v kuchyni

exotická zelenina v kuchyni

exotická zelenina v kuchyniNěkteré exotické plody – jako je karela nebo okra –  jsou bez náležité kuchyňské úpravy prostě nepoživatelné, ale jakmile víme jak si s nimi poradit, můžeme se bez obav pustit do specialit regionálních světových kuchyní.

Jak upravit hořkou okurku, aby se dala jíst?

Karela, hořká okurka nebo chcete-li momordica,  patří do čeledi tykvovitých, takže je jedlá jako cuketa či lagenárie. Před kuchyňskou úpravou ji však musíme „vykuchat“ semena a nechat ji posolenou vypotit podobně jako se upravuje lilek. Semena jsou totiž příčinou hořkosti karely.  Krabaté plody jsou základem filipínské a indonéské kuchyně, kde se konzumují především mladé plody, výhonky i listy. Karela je vynikající  obalovaná v trojobalu a  smažená nebo v zeleninových kari pokrmech, s rajčaty, mletým masem nebo jako součást salátů. Plody se před úpravou podélně rozkrojí, vyjmou semena a pak nakrájí na řezy, které položíme na cedník, posolíme a necháme odpočinout asi půl hodiny. Poté plody opláchneme pod tekoucí vodou a můžeme vyzkoušet  recept na karibskou specialitu:

Manilská omeleta

Potřebujeme jeden středně velký plod karely, malou cibuli, tři stroužky česneku, rajčata, dvě vejce a olej na smažení. Cibuli a česnek nakrájíme nadrobno a vsypeme na rozpálený olej. Krátce orestujeme do světle hněda, přidáme na čtvrtky nakrájená rajčata a proužky karavely zbavené semen. Za stálého pohybování pánví zeleninu prudce orestujeme, pak plamen zmírníme na minimum a zalijeme rozkvedlanými vejci. Omeletu dochutíme pepřem a solí a ihned podáváme.

Znáte okru?

exotická zelenina v kuchyniOkra (Hibiscus esculentus, ) známá také jako ibišek jedlý, bamia. má své kořeny zřejmě v tropické Asii a byl známý již  ve druhém tisícíletí př. n. l. v Egyptě.

Plody jsou podobné malé zelené paprice. Špičaté pětihranné tobolky, dlouhé šest až dvacet centimetrů se sklízí mladé, pokud jsou ještě křehké a jemné. Uvnitř musí zůstat slizovité, bez semen. Před kuchyňskou přípravou se z okry nožem uříznou špičky a stonky. Před smažením je navíc potřeba povařit tobolky asi deset minut ve slané vodě. Chutnají dobře vařené, dušené i zapékané. Navíc je lze sušit, mrazit a konzervovat v různých nálevech. Připravují se vařením v polévce, předkládají se jako dušené přílohy k masu nebo zapékané se sýrem.

Okra obsahuje velké množství látek s příznivými účinky na zažívací trakt, navíc má nízkou energetickou hodnotu, a hodí se proto do jídel ke snížení hmotnosti. Čerstvá okra je častou ingrediencí orientálních jídel, indické kuchyně a prostých pokrmů afrických domorodců. U nás okra k dostání není, ale lze ji nahradit konzervovanými polotovary, které jsou dostupné ve specializovaných prodejnách a eshopech s bio výrobky. V sortimentu je převážně okra sterilovaná ve sladkokyselém či slaném nálevu anebo okra v tomatě, kterou například využijeme na recept indické kuchyně:

Okra na kari

500 g mletého masa, 1 cibule, 600 g okry, 6 rajčat, 2 lžičky oleje, 4 lžičky kari, sůl, pepř. Na oblohu bílý jogurt, stroužek čerstvého česneku, rozinky, arašídy, strouhaný kokos

Na oleji zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme kari, asi minutu opékáme, pak dáme mleté maso a mícháme, až zhnědne. Potom vsypeme očištěnou okru, osmahneme, přidáme nakrájená rajčata, osolíme, opepříme a asi 30 minut dusíme. Podáváme s vařenou rýží a obložíme miskami s  jogurtem ochuceným drceným česnekem, spařenými rozinkami a arašídy.

Foto:pbase.com

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*