Když září vánoční hvězda

vánoční hvězda

vánoční hvězdaStromeček, nákupy dárků, napjaté čekání na milá překvapení – to je obrázek příprav svátečního Štědrého dne. K němu však patří i slavnostně upravený stůl s vánoční hvězdou.

Typická květina vánoční výzdoby pochází z Mexika. Latinsky se nazývá Euphorbia pulcherrima nebo též Poinsettia pulcherrima. Nejozdobnější částí rostliny jsou listeny od smetanově bílé, přes růžovou, lososovou až svítivě červenou až šarlatovou, a někdy jsou i dvoubarevné. Po celém světě je známo několik stovek druhů, ale u nás se nejčastěji pěstují asi čtyři druhy, z nichž právě Euphorbia pulcherrima se širokými listy a hvězdicí šarlatově červených listenů velkých 15 až 30 cm v průměru je „pravou“ vánoční hvězdou. Prodavači vám jistě rádi poradí, jak se o ni starat, ale uznejte, že v předvánočním návalu zákazníků nemohou stihnout všechno. A tak vám nabízíme hrstku rad, jak si počínat, aby vánoční hvězda při vaší péči zářila v plné kráse co nejdéle.vánoční  hvězda

Často se přihodí, že si vyberete na první pohled krásnou a zdravou rostlinu, která i při nejlepší péči najednou uhyne. To proto, že jste pravděpodobně nakupovali u stánku, kde je zboží vystaveno venku. Nepřízeň počasí a mráz vykonali své dílo a tak se stane, že kytička nastydne. Při nákupu trvejte na pořádném zabalení, aby vánoční hvězda cestou domů nenachladla a „nechytila“ průvan. Po příchodu domů nechte rostlinu aklimatizovat v chladnějším prostředí, třeba na chodbě nebo nevytápěné ložnici a teprve pak ji můžete přemístit na okno do obývacího pokoje nebo přímo na vánoční stůl. A hlavně nezapomeňte na neustálou zálivku. Dbejte na to, aby kořenový bal nepřeschl, jinak listy začnou vadnout a opadávat. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout vyšší vlhkosti vzduchu a pravidelného přísunu vody, je postavit květináč na vrstvu kamínků a v misce stále udržovat stálou hladinu.

Vzhledem ke svému jižanskému původu vánoční hvězda vyžaduje stálou pokojovou teplotu   v rozmezí 16-20 °C a dostatečně vlhkou půdu. Pro zálivku je vhodná vlažná voda, jednou za týden je třeba rostlinu přihnojit. Prospěje jí občasné rosení listů, neobejde se však bez světlého místa, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky. Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, začnou listy brzy opadávat, proto není vhodné, aby stála v blízkosti topení.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*