Nejhezčí národní parky USA

Nejhezčí národní parky USA

NP_USA_uvodniNárodní parky patří do kategorie chráněných území, kterých je v USA několik stovek. Z nejzajímavějších je nejvíce známý národní park Grand Canyon, ale vybrat ten nejhezčí závisí na vašem vkusu. Vypravte se s námi prstem po mapě a poznejte krásy národních parků od severu až po rovník.

Setkání s grizzlym

A začneme hned od severu, na Aljašce. Národní park Denali byl původně založen nikoliv proto, že se na něm nachází nejvyšší severoamerická hora Mount McKinley, která ční do výšky úctyhodných 6193 m, ale kvůli ochraně živočichů žijících v této oblasti.
Mezi ledovci, jezery, vodními toky údolími a morénovými valy žijí stáda losů, horské ovce, medvědi grizzly, vlci, rysové, bobři, lasičky, zajíci a velmi činorodí drobní hlodavci – lumíci. Ptačí faunu převážně reprezentují vrány a straky. Zvěř lze pozorovat individuálně nebo využít organizovaných safari s průvodcem. A krásy přírody? Na rozloze velké přes 24 tisíc čtverečních kilometrů převládá tundra s mechy, lišejníky a cca 430 druhů kvetoucích vysokohorských rostlin. Ticho přerušované jen rytmem tekoucích potůčků a dechberoucí scenérie aljašské přírody však občas naruší zlověstné burácení. V národním parku Denali je totiž i několik aktivních sopek a dochází zde k častým zemětřesením.

Za krásou Skalistých hor a bublajícími prameny

YellowstoNejhezčí národní parky Amerikynský národní park je největší přírodní rezervací v USA. Rozkládá se na území tří států (Wyoming, Montana a Idaho). Byl založen roku 1872 Theodorem Rooseveltem, který se zaměřil na ochranu přírodního bohatství. Přírodní scenérii tvoří vysoké hory, horské rokle s potoky a vodopády, široké plošiny, mokřady a horské prameny jako např. Mammoth hot springs. Největší a nejslavnější atrakcí jsou gejzíry Castle a Old Faithful, které chrlí horkou vodu více do výšky 40 m. Kromě nádherné horské krajiny je Yellowstonský národní park plný divoké zvěře, jako je los americký, jelen vapiti, a ve vyšších polohách volně žijí ovce tlustorohé. Je rovněž domovem pro pumy, medvědy černé, grizzly, sviště a asi dvouset druhů ptactva.

Úchvatný Grand Canyon

Na téměř pěti tisících kilometrů čtverečních se nachází jedna z nejznámějších světových přírodních scenérií – národní park Grand Canyon tvořený řekou Colorado. Kaňon je v některých částech hluboký 1 800 a jeho šířka se mění od 7 do 30 km. Rostlinný porost se liší podle výšky stěn kaňonu od tropického na jeho dně, až po subarktické na okrajích propasti.

http://www.digforfree.com/ Pohled do hloubi kaňonu, z vyhlídky neustále obsypané turisty, je úchvatný od svítání až do západu slunce, ale kdo je jen trochu zdatný, může se podívat až na jeho dno. Taková „vycházka“ trvá celý den, ale zážitek stojí za to. Hladina řeky Colorado Springs se zbarvuje od smaragdově zelené, přes cihlově červenou až po hnědou. Záleží totiž na tom, zda je po dešti a v jakém ročním období kaňon navštívíte. Adrenalinovým zážitkem je bezesporu plavba po řece na gumových člunech, kdy zručný kormidelník bezpečně míjí vyčnívající kameny na rozbouřené hladině. Ale strach mít nemusíte, každý z posádky má plovací vestu a kormidelník má trasu v malíčku. Ať si vyberete jen pouhou vyhlídku z plošiny, „klidnou“ aktivitu nebo adrenalin, můžete s klidným svědomím říci – viděl jsem největší kaňon na světě.

 

Národní parky Jižní Ameriky

Venezuelu ležící na severu jihoamerického kontinentu lze geograficky rozdělit na tři oblasti – vysoká horská pásma se tyčí na severu, rozlehlé nížinné plošiny “Llanos” v povodí Orinoka vyplňují střed země a až na jihu se vypínají až třítisícimetrové srázy mohutných stolových hor, nazývaných “tepuis” v národním parku Canaima v Guayanské vysočině.

Za vodopády až do nebe

NP Canaima je jedna z geologicky nejstaršíNejhezčí národní parky Amerikych oblastí světa, kde vzhledem k povaze zdejšího klimatu žijí jen endemické druhy hmyzu a někteří obojživelníci. Jedním z nejpozoruhodnějších míst na naší planetě je však úchvatné divadlo Andělského vodopádu – Salto Angel, který padá z vrcholu stolové hory Ayantepui do hloubky skoro 1 000 metrů. Pro představu, vodopád je patnáctkrát vyšší než legendární Niagarský vodopád, a právem tak drží prvenství. Je nejvyšším vodopádem světa, ale není snadné se k němu dostat. Do jeho blízkosti je možná jen letecká cesta a pak následuje dobrodružná plavba deštným pralesem proti proudu řeky Churún. Průvodci bývají vždy místní indiáni, kteří se jako jediní v pralese vyznají a turisty bezpečně dovezou až k patě vodopádu.

Ledové království pod rovníkem

Národní park Los Glaciares (španělsky doslova “Ledovce”) leží v argentinské části Patagonie (provincie Santa Cruz). Pokrývá plochu téměř 6000 km² a od r. 1981 je zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Národní park sestává v podstatě ze tří velkých ledovců (Perito Moreno, Uppsala a Viedma) a několika menších. Ty ústí do dvou jezer, Lago Argentino a Lago Viedma.
Nejhezčí národní parky AmerikyLedovec Perito Moreno je jedním z největších v Argentině a je jediným postupujícím ledovcem na světě. Při vycházce můžete pozorovat pohyb ledovcového splazu, kdy se obrovské ledové stěny s ohlušujícím lomozem řítí se do jezera. Druhým největším ledovcem je Viedma nad stejnojmenným velkým jezerem. V severní části parku jsou žulové hory Cerro Fitz Roy a Cerro Torre, které jsou rovněž zajímavým turistickým cílem, ale především je vyhledáván horolezci.

Foto: sxc.com, digforfree.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*