Čaj yerba maté není vlastně čajem v pravém slova smyslu, neboť se nejdná o pravý čajovník, ale jiný botanický druh. Yerba maté se získává ze sušených listů stromu Cesmíny paraguajské (Ilex paraguensis), který roste v Brazílii, Paraguayi a Argentině.
V divočině dosahuje strom výšky až 14 m, na plantážích se však pěstují maximálně pětimetrové stromky. Při sklizni se osekávají celé větve, přičemž olistění se „preparuje“ máváním větví nad ohněm, kdy listová pokožka praská a list se tak částečně suší. Po dalším zpracování, resp. dosoušení, se listy drtí a posléze se balí (pytlují).
Maté je listová drť zelenkavé barvy, zvláštního aróma. Méně kvalitní druhy mají až tmavě hnědou barvu a silnou kouřovou vůni. Název čaje je odvozen z domorodého překladu slova tykev – „mati“, která se používala jako nádoba místo obvyklého čajového šálku.
Tradiční způsob přípravy maté:
Čaj yerba maté se připravuje stejně jako černý čaj. Nápoj je barvy světle zelené až slámové; má silné povzbudivé vlastnosti. Je oblíbeným denním nápojem Jihoameričanů; pijí jej obřadně ze zvláštní nádobky vyrobené z tykve pomocí trubičky („bombilla“), kterou se horký nápoj srká. Čaj se srká velmi horký, neboť to umocňuje jeho účinky.
- Naplňte nádobku (kalabasu, respektive tykev) do dvou třetin yerbou maté.
- Nádobku nakloňte tak, aby se maté sesypalo na jednu stranu.
- Do volného prostoru nalijte trochu studené vody, právě tolik, aby se ponořily všechny lístky maté.
- Nádobku nechte několik minut nakloněnou, aby maté mohlo absorbovat všechnu vodu.
- Palcem nahoře uzavřete bombillu a vložte ji do volného prostoru v nádobce.
- Vezměte horkou vodu (asi tak 80-90 °C, nikdy se nesmí vařit) a lijte ji do volného prostoru, až dosáhne výšky maté. Právě jste si připravili svůj první čaj maté. Vypijte (respektive vysrkejte) všechen čaj a přidejte další horkou vodu. A znovu pijte. První nápoj je velmi silný; jak vodu přidáváte, chuť se oslabuje. Vodu přidávejte, dokud vám čaj chutná. Čaj se zalévá šest až desetkrát.
Maté se také může připravit také jako takzvaný „Sluneční čaj“ a podávat vychlazený v horkých dnech. Potom se mu říká tereré.
Pro nezasvěcené
Kalabasa je tykev, kterou je však potřeba důkladně připravit, provést takzvanou zasvěcovací kůru, aby si zachovala svůj přírodní charakter a vnitřek zůstal tvrdý. Tento proces uzavírá přirozené póry tykve a čistí vnitřní stěny. Z tohoto hlediska rozlišujeme dva druhy nádobky – přírodní porézní a nádobky z neporézních materiálů (sklo,kov,porcelán,…). Ty tradiční nedoporučují vyznavači pití maté používat, protože mytím se ztrácí schopnost uchovat chuť maté z předchozích připravených nápojů, kterou naopak přírodní tykev uchovává.
Bombilla je vlastně jakési brčko opatřené na jednom konci sítkem. Původně to byla slámka, dnes se vyrábí ze všech druhů kovů, od levného hliníku po stříbro až po ozdobné zlacené. Bombilla je dlouhá asi 15 cm. Při srkání se na filtru brčka ponořeného do nápoje zachycují lístky čaje, ale tekutina protéká. Tímto způsobem se získá z byliny mnohem více živin než jakýmkoli jiným způsobem.
Foto: sxc.com
Prosím o opravu – nejedná se o „méně kvalitní druhy“ yerby maté, ale o specifickou variantu, která se připravuje pražením listů yerby maté, které následně získávají hnědou až černou barvu a charakteristické kouřové aroma.
Dobrý den, proč se schováváte pod anonymní adresou? Děkujeme za připomínku a rádi váš příspěvek zveřejníme k článku, nemáte se zač stydět.
Admin – Irena Forejtová