Granátové jablko

Granátovník

GranátovníkGranátové jablko se odjakživa vysoce cenilo a svou oblíbenost si užívá již úctyhodných pět tisíc let. Jeho kolébkou je pravděpodobně ostrov Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří, kde je odedávna symbolem plodnosti. Řecká mytologie tvrdí, že uražená Afrodita odešla z Olympu na Kypr a zasadila tam první granátovník. Ten se stal symbolem celého ostrova a dodnes na žádné kyperské svatbě nesmí chybět. Jablko se hází na zem před novomanžele tak, aby z něj vylétlo co nejvíce zrníček, což prý páru zaručí mnoho dětí.

Zmínky o granátovém jablku se dají najít i ve Starém zákoně, v čínských chrámech, kde bylo oblíbeným motivem řezbářů. Podle Bible by jich mělo být 613, přesně tolik, kolik je přikázání ve Starém zákoně. Množství jadérek ukrytých pod tvrdou slupkou symbolizuje mnoho dobrých skutků, bohatou úrodu, ale i úspěch a moc.

Granátové jablko roste v písčité ale i skalnaté půdě. Tato subtropická rostlina se u nás pěstuje jako nízký keř ve výši 1,5 – 4,5 metru. Lesklé opadavé listy jsou dlouhé cca 7 cm. Velmi pěkné, většinou oranžovo – červené květy jsou asi 5 cm dlouhé a liší se podle toho, na jakém letorostu právě kvetou. Na mladých výhonech jsou květy neplodné, strom rodí teprve až na starším dřevě. Plodem je kulaté granátové jablko, s lesklou červenooranžovou slupkou, pod níž se ve šťavnaté sladce kyselé dužině skrývají semena nahořklé chuti.

Granátovník

Granátovému jablku se daří na teplém slunném stanovišti. V zimě potřebuje vegetační klid, tj. teplotu maximálně 6 ° C. (minimálně – 10 ° C), jinak neshodí listy a nezarodí. Na jaře a v létě potřebuje přiměřené a pravidelné zavlažování, i když poměrně dobře snáší sucho. Hnojíme kombinovanými hnojivy pravidelně, během vegetačního období (jaro, léto). Granátová jablka jsou velmi tolerantní k písčité, jílovité, kyselé i zásadité půdě. Pěstují se jako keře i jako nízké stromky. Dají se dobře tvarovat a řez se provádí v době vegetačního klidu, tedy v zimě. Z okrasných granátových jablek existuje několik kultivarů. Některé se pěstují pouze pro nápadné květy, úrodu však od nich nečekejte.: „Chico“ (zakrslé granátové jablko) je asi 0,6 m vysoký keř a velmi dlouho kvete. „Legrellei“ je hustý keř, 1,5 – 2,5 m vysoký, s krémově bílými květy s růžovými pruhy. „Noche Shibari“má tmavě červené květy. „Nana“je cca 0,3 až 0.9 m vysoký keř s oranžovo-červenými květy. „Tayosho“ má květy světle meruňkové.
Z odrůd, které nastupují do plodnosti ve třetím až čtvrtém roce si můžete vybrat:“Wonderful“ má oranžovo-červené květy a velké plody, cca 13 centimetrů v průměru. „Paper Shell“ vyniká velmi tenkou vnější slupkou a odrůda „Fleishman“ rodí velmi sladká jablka. Velké plody jsou typickým znakem pro odrůdu“King.
Granátová jablka potřebují k dozrání plodů teplý podzim a dostatek slunce. Plody dozrávají od srpna a poměrně dlouho vydrží na rostlině. Po sklizni je možné plody uložit do chladničky, kde ještě dozrají a vydrží jako čerstvé téměř půl roku.

Foto: archiv autorky

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*