Fotoeditorial – setkání s predátorem

Obsah skrýt
hvezdice_web
Fešanda na snímku se procházela na mělčině norského Oslofjordu.
  • Obecně platí, že čím hlouběji hvězdice žije, tím je její zbarvení méně výrazné.

  • Hvězdici narůstá obvykle pět ramen. (Zajímavostí může být i to, že jeden z mála smyslových orgánů hvězdice, jednoduché oko, jež umí vnímat pouze intenzitu světla, se vyskytuje na konci každého ramene.) Výčet ramen nekončí. Tento tvor jich může mít dokonce až padesát.

  •  Hvězdice má jedinečnou schopnost regenerace. Využívá ji proto jako obranu před predátory či k nepohlavnímu rozmnožování. Tzv. reprodukční autotomie spočívá v tom, že hvězdice se doslova rozpadne a z každého ramene vyroste nový jedinec. V tomto procesu ovšem může snadno dojít k chybě, a tak není divu, že hvězdici naroste větší či menší počet ramen.

  • Ač to tak nemusí působit, hvězdice jsou aktivní predátoři. Živí se mlži, červy, mořskými houbami či ježovkami. Hvězdice si ráda pochutnává zejména na ústřicích. Do povědomí se zapsala jako obávaný škůdce ústřičných chovů.

  • Mořská hvězdice je jediné zvíře, které umí převrátit žaludek naruby. Je vybavena ústním otvorem na spodní straně těla. Ulovit mlže tak vyžaduje značnou trpělivost. Vytrvalým tahem panožek dokáže tento mořský tvor rozevřít lasturu mlže, vychlípit svůj rozvětvený žaludek a pomocí něj na tělo mlže vypustit trávicí enzymy. Potravu si natráví mimo tělo a pak ji postupně vysaje.

  •  Některé druhy mořských hvězdic žijí v hloubce až 6000 metrů.

Foto: autorka

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*